Antalya/Belek'te deniz kaplumbağası Caretta caretta (L., 1758) yaşam alanları
Living grounds of sea turtle Caretta caretta (L., 1758) in Antalya/Belek
- Tez No: 202046
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Batıdaki Aksu Nehri ile doğudaki Acısu Çayı arasında kalan 16.0 km'lik alanda 2006 yılı üreme döneminde, Caretta caretta'ya ait 234 yuva saptanmıştır. Belek Bölgesi'nde yuvalamaların bölgesel dağılımı açısından en önemli alanların Beşgöz-Asteria ve Aksu-Beşgöz arasında kalan bölgeler; yuva yoğunluğu açısından en önemli alanın ise Aksu-Beşgöz arasında kalan bölge olduğu belirlenmiştir. Belek bölgesinde çalışma alanının tamamı için 2006 yılında toplam yuvaya göre predasyona uğrayan yuva oranı %30,8 ve gene toplam yuvaya göre yavru çıkışı olan yuva oranı %87,2 olarak saptanmıştır. Bölgedeki yuvalardan yavru başarısını etkileyen en önemli doğal kaynaklı faktörün tilki predasyonu, insan kaynaklı yavru çıkış ve başarısını etkileyen olumsuz faktörlerin ise şemsiye-şezlong, kumsaldaki araç kullanımı ve çardak gibi yapılarla ilişkili olduğu belirlenmiştir. Turizm tesisleri, ikincil konutlar ve araç trafiğinden kaynaklanan yapay ışıklar, bölgelerdeki yoğunluk durumlarına göre yuvalamaların bölgesel dağılımını etkilediği gibi yuvalardan çıkmış yavruların deniz yerine yanlış yöne gitmelerine neden olmaktadır. Yapay ışıklar nedeniyle yanlış yöne yönelmiş yavrularda, direkt denize yönelmiş yavrulara oranla ölümlerin arttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
During the reproductive cycle in the year of 2006, in an area that rests between the Aksu river in the west and the Acısu stream in the east that covers 16 km., 234 Caretta caretta nests have been identified. Regions between Beşgöz-Asteria and Aksu-Beşgöz were regarded as the most significant, in terms of regional distribution of nestings, while the region between Aksu-Beşgöz was regarded to be the most important, in terms of nest density. Covering the whole study area in Belek region, the ratio of nests which predation occured was %30,8 and the ratio of nests that hatchling emergence ocured was %87,2, in 2006. The natural factors affecting the survival of offspring were determined to be predatory foxes, and factors caused by humans negatively affecting survival were umbrellas, day beds, use of utilities on the beach and pergolas. Touristic facilities, secondary residences and artificial light caused by traffic, depending on their severity in a region, not only affect the regional distribution of the nests but also cause the newborn litter to head for wrong directions instead of the sea. It has been determined that the ratio of casualties regarding litter which headed for the wrong directions due to artificial lighting, is higher compared to others that headed for the sea.