Değişik sınırlı yemleme yöntemlerinin gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss) nicel ve nitel verim kriterleri üzerine etkileri
Effects of different feeding restriction methods on quantitative and qualitative performance criterions in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss)
  1. Tez No: 202060
  2. Yazar: HÜSEYİN SEVGİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN HOŞSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Aç bırakma, sınırlı yemleme ve protein sınırlamasına maruz bırakıldıktan sonra, gökkuşağı alabalıklarının (Onchorhynchus mykiss) telafi büyüme tepkileri incelenmiştir. Çalışmada üç deneme yürütülmüştür. Deneme I'de, başlangıç ağırlığı 54,21±0,34 g olan toplam 1125 gökkuşağı alabalığı 5 muameleye 3 tekerrürlü olarak rasgele dağıtılmıştır. Balıklar 0 (kontrol), 1, 2, 3 ve 4 hafta aç bırakıldıktan sonra 8 hafta doyana kadar yemlenmişlerdir. Yeniden besleme döneminde daha önceden aç bırakılan balıklar telafi büyümesi göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Compensatory growth (CG) responses of rainbow trout (Onchorhynchus mykiss) were examined after fish were subjected to starvation, feed restriction and protein restriction. In the study, three experiments were conducted. In experiment I, 1125 fish with 54.21±0.34 g of average initial weight were randomly allocated to five treatments (three tanks per treatment). Fish were fed to satiation for 8 weeks after starved for 0 (control), 1, 2, 3 and 4 weeks. During refeeding period previously starved fish showed CG. At the end of the experiment, although one or two-week fasted fish caught the control fish fed continuously (P>0.05), 3 or 4 week-fasted fish showed partial CG and could not catch the control group (P0.05).