İzmir ve Çandarlı körfezlerinde kömürcü kayabalığı (Gobius niger L., 1758)'nın biyolojik özellikleri
The biological characteristics of black goby (Gobius niger L., 1758) in İzmir and Çandarlı bays
- Tez No: 202064
- Danışmanlar: PROF. DR. MELAHAT TOĞULGA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Biyoloji, Deniz Bilimleri, Fisheries Technology, Biology, Marine Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
İzmir ve Çandarlı Körfezleri'nde Mart 2003-Şubat 2004 tarihleri arasında aylık olarak yapılan örneklemeler sonucunda gerçekleştirilen bu çalışma ile, Gobius niger türünün araştırma bölgelerindeki boy, ağırlık, yaş, eşey dağılımları ve oranları, boy-yaş, ağırlık-yaş, boy-ağırlık ilişkileri, kondisyon faktörleri, beslenme kompozisyonları ve üreme periyotlarını içeren bazı biyolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma periyodu süresince İzmir Körfezi'nden 1149 adet ve Çandarlı Körfezi'nden 681 adet olmak üzere toplam 1830 birey incelenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: İzmir Körfezi, Çandarlı Körfezi, Gobiidae, Gobius niger, biyolojik özellikler.
Özet (Çeviri)
In this study, specimens of the Gobius niger were caught monthly with surveys carried out between March 2003-February 2004 in Izmir and Çandarlı Bay, in order to determine some biologic characteristics that includes their length, weight, age, sex distributions and ratios, length-age, weight-age, length-weight relationships, condition factors, diet composition and spawning periods. During the research period, a total of 1830 individuals, 1149 from Izmir Bay and 681 from Çandarlı Bay, were investigated.. KEYWORDS: Izmir Bay, Candarli Bay, Gobiidae, Gobius niger, biological characteristics.