Information technologies and urban space: A case study on Maslak, İstanbul
Bilgi teknolojileri ve kentsel mekan: İstanbul Maslak üzerine bir çalışma
- Tez No: 202128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA GENCEL, YRD. DOÇ. DR. ADİLE ARSLAN AVAR, YRD. DOÇ. DR. ÖMÜR SAYGIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Tezin konusu, son dönemde stanbul'da biliim (bilgi) teknolojileri (BT) ve küreselleme sürecinin karılıklı etkileimiyle oluan kentsel dönüümlerin incelenmesidir. Teknolojide, özellikle de bilgi teknolojilerinde ve telekomünikasyon sektörlerindeki gelimeler kentleri ve kentsel mekanları sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan etkilemektedir. Çalıma, bilgi teknolojilerinin kentsel mekan dönüümleri üzerindeki etkilerini Maslak özelinde inceleme amacını gütmektedir. Bunu da, kronolojik olarak sıralanmı bir seri veriye dayanarak ispatlamaya çalımaktadır. Çalıma alanı olarak Maslak'ın seçilmesindeki en önemli etken, özellikle bilgi teknolojilerine duyarlı firmaların konumlanması ve planlama kararları ilikisi içerisinde alanın yeni MA olarak öne çıkmasıdır. Son zamanlarda stanbul sosyal, kültürel ve ekonomik yapısıyla farklı ve yeni bir kentsel dönüüm süreci içine girmitir. Giderek bütün dünyayı etkisi altına almakta olan yeni ekonomik eilimler gündemdedir ve bu yeni ekonomilerin bakentleri de artık küresellemi ehirlerdir. Yeni ekonomi bakentleri corafi konum olarak birbirinden baımsız, fakat fiber optik kablolar ve uydular gibi teknoloji ve bilgi sistemleri ile sanal balantılar yoluyla ilikilendirilmi yeni art bölgeler tanımlanmaktadır. Türkiye'de ise, bilgi teknolojileri ile donatılmı küreselleme süreci içerisindeki bir ehir olarak stanbul, dünya kentleri envanterinde öne çıkmaktadır. Tezin ele aldıı problem, iki kentsel biçim teorisi arasındaki tartımalar çerçevesinde tanımlanmaktadır. Söz konusu kentsel biçim teorileri, daılma teorisi (deconcentration theory) ve ekonomik yeniden yapılanma teorisidir (economic restructuring theory). Aratırma, bu iki teorinin sunduu kavram ve sınıflandırmalar çerçevesinde stanbul-Maslak'daki kentsel mekan dönüümlerine dair iki temel soruya cevap aramaktadır. Öncelikle, kentin içerisindeki hangi fonksiyonlar neden merkezden koptuu; ve ikinci olarak bunu takiben, hangi fonksiyonların kentsel mekanları tercih ettii ve neden Maslak gibi yeni bir alanda bir arada olma eilimi gösterdikleri üzerinde durulmaktadır. Çalımanın bulguları, stanbul'da süregelen mekansal dönüümlerde pek çok etken olduunu ve bilgi teknolojilerinin sürece yan etkenler olarak sonradan eklemlendiini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is to examine the urban transformations that have taken place recently in Istanbul due to the dominant use of information technologies (IT) under the globalization process. Technological developments especially in the Information Technology (IT) and the telecommunications sector, influence cities and urban spaces in social, cultural and physical terms. The study focuses on the impact of IT on urban space transformations and processes in Maslak which has emerged as the new central business district for highly intensive IT user firms via a chronologically based data series. Recently Istanbul is a subject to a new kind of transformation in social, economical and physical structures. There is a new economical system enlarging upon the whole world. The globalized cities, as the capitals of this new economy, form new hinterlands which may not be geographically connected instead, associated via virtual linkages of fiberoptics and satellites of information systems and technologies. As a city strongly influenced by the globalization process which is undeniably armed by IT, Istanbul sticks out in Turkey in the world cities inventory. The problem of the thesis is constituted along the debates between two urban form theories: deconcentration theory and economic restructuring theory. This research examines two fundamental questions. First, which functions that used to be in the city are dispersed from the center and why? Second, which functions prefer urban space and tend to be together creating new kinds of agglomerations in some new places such as Maslak? Indeed, through the findings of the study, it is evidently observed with the presented data that, in the transformation process of Istanbul CBD, there are various factors accompanying the alterations in the urban space other than IT. IT is added to this process as a sidelong factor.