Identification and characterization of boron tolerant genes in Hordeum vulgare (barley) by using mRNA differential display and RT-PCR techniques
Bor toksisitesine tolerans gösteren arpa çeşidindeki genlerin mRNA farklılığın gösterimi tekniği ve RT-PCR kullanarak izolasyonu ve karakterizasyonu
- Tez No: 202132
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAMİ DOĞANLAR, YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAR KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bor, bitkilerin gelimesinde rol oynayan bir mikroelementtir. Ancak fazla miktardaki bor bitkiler için toksiktir. Türkiye, dünyada en fazla bor rezervine sahip ikinci ülkedir ve bu yüzden bor tarımda Türkiye için ciddi bir problemdir. Arpa (Hordeum vulgare), Türkiye'de budaydan sonra en çok üretilen tahıldır. Arpa insan beslenmesinde, hayvan yemciliinde ve bira sanayinde de kullanıldıı için ekonomik deeri yüksek bir tarım ürünüdür. Türkiye'de 10 farklı arpa çeidi vardır ve bunlar bor toksisitesine karı farklı genetik varyasyonlar gösterir. Bu çalımada Hamidiye (bora karı dirençsiz) ve Anadolu (bora karı dirençli) çeitleri kullanılmıtır. ki çeit arasındaki genetik farklılıı ortaya çıkarmak için mRNA Farklılık Gösterim teknii kullanılmıtır. Hem mRNA Farklılık Gösterim teknii ile bulunan sekanslar hem de bilinen bazı antiporter sekanslar RT-PZR ile de çalıılmıtır. Bu deneylerde kullanılan kök ve yaprak örnekleri, laboratuar koullarında borlu ve borsuz ortamda yetitirilen Hamidiye ve Anadolu çeitlerinden farklı zamanlarda toplanmıtır. mRNA Farklılık Gösterim teknii ile farklı eksprese olan 8 gen tespit edilmitir. Sekans analizi sonucunda bu genlerin Arabidopsis thaliana'nadaki bir ökaryotik translasyon balatıcı proteinine, Triticum aestivum'daki bir klorofil a/b balayıcı protein öncüsüne, Oryza sativa'daki bir elongasyon faktörüne, Arabidopsis thaliana'daki bir kısa-zincir dehidrogenaz/redüktaz ailesi proteinine, Triticum aestivum'daki bir tioredoksin h izoformuna, Triticum aestivum'daki bir shaggy benzeri kinaz proteinine, Hordeum vulgare'deki kloroplast genomuna ve Arabidopsis thaliana'daki bir hipotetik proteine homoloji gösterdii bulunmutur. Ayrıca, RT-PZR ile 43 antiporter geninden 6'sının Anadolu ve Hamidiye çeitleri arasında farklı düzeylerde eksprese oldukları gösterilmitir.
Özet (Çeviri)
Boron, is a microelement that plays a role in plant development. In contrast, excess amount of boron is toxic for plants. Turkey is the second country that has the largest boron reserve in the world, thus boron is one of the major problems in agriculture in Turkey. Barley (Hordeum vulgare) is the second widely produced cereal after wheat. Because barley is used in human diet, animal feeding and beer industry it is an economically valuable crop. There are ten different barley varieties in Turkey and these varieties show different genetic variations against boron toxicity. In this study, Hamidiye (boron sensitive) and Anadolu (boron tolerant) varieties were used to identify genes responsible for boron tolerance. RT-PCR and mRNA Differential Display techniques were used from root and leaf samples of Hamidiye and Anadolu varieties grown in laboratory with or without boron conditions. Eight differentially expressed genes identified by using mRNA Differential Display technique. Sequence of these genes gave homology to an eukaryotic translation initiation factor in Arabidopsis thaliana, a chlorophyll a/b binding protein precursor in Triticum aestivum, an elongation factor in Oryza sativa, short-chain dehydrogenase/reductase family protein in Arabidopsis thaliana, a thioredoxin h isoform in Triticum aestivum, a shaggy-like kinase protein in Triticum aestivum, chloroplast genome in Hordeum vulgare, a hypothetical protein in Arabidopsis thaliana. Expression level of six of forty three antiporter genes showed differences between Anadolu and Hamidiye cultivars in Real Time PCR.