Effect of colloidal interactions in the forming of lead magnesium niobate ceramics
Kurşun magnezyum niobat seramiklerin şekillendirilmesinde kolloidal etkileşimlerin rolü
  1. Tez No: 202154
  2. Yazar: AYLİN MÜYESSER DELİORMANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ÇELİK, PROF. DR. MEHMET POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu tezde kurun magnezyum niobat (PMN) tozlarının su içindeki elektrokinetik özellikleri incelenmitir. Sulu PMN süspansiyonlarının izoelektrik noktası, katı konsantrasyonuna balı olarak elde edilmitir. PMN'nin yapısındaki Pb+2 ve Mg+2 katyonlarının çözünme davranıı, pH'a balı olarak test edilmitir. Çalımada poliakrilik asit-polietilen oksit (PAA/PEO) komb polimerler, sulu PMN süspansiyonlarında alternatif dispersant olarak denenmitir. Süspansiyon stabilitesi ve akı davranıı esas olarak reolojik ölçümler ve sedimentasyon deneyleri ile pH ve elektrolit konsantrasyonuna balı incelenmitir. Çalımada ayrıca komb polimerlerin PMN yüzeyine adsorpsiyonu ve bunun PMN`nin çözünmesi üzerindeki etkisi incelenmitir. Sonuçlar, PAA/PEO komb polimerlerin PMN süspansiyonlarında geni bir pH ve ionik iddet aralıında stabilizasyon saladıı ve aynı artlar altında PAA'nın yetersiz kaldıını göstermitir. Çalımada, PMN tozları iki farklı su bazlı döküm yöntemi ile ekillendirilmitir. Öncelikle, genellikle çok katmanlı seramik kapasitörlerin üretiminde kullanılan bir yöntem olan erit döküm ile PMN filmler üretilmitir. Sonrasında, robotik döküm yöntemi ile üç boyutlu ekillerin üretimi gerçekletirilmitir. erit döküm deneylerinde amaçlanan, su bazlı erit döküm yönteminin endüstriyel uygulamalarda kullanılması için alternatif süspansiyon reçeteleri üretmektir ki, mevcut teknolojiler büyük ölçüde organik solvent bazlı tekniklere dayalıdır. Sonuçlar, su bazlı erit döküm yöntemi kullanılarak 10 mm ile 250 mm arasında erit kalınlıına sahip yüksek kalitede PMN filmlerin üretilebileceini göstermitir. Robotik döküme ilikin olarak, sonuçlar robotik döküm yönteminin üç boyutlu PMN seramiklerin üretimi için uygun bir yöntem olduunu götermitir. Elde edilen deneysel verilere göre, çalımanın genel sonuçları ve bilimsel alandaki katkısı öyle özetlenebilir: Çalıma, PMN bazlı seramiklerin su bazlı yöntemler kullanılarak üretimine yeni bir bakı açısı getirmitir. Bu gelimelerin, kiisel bilgisayarlarda, cep telefonlarında ve dier elektronik cihazlarda kullanılan parçaların daha üstün niteliklere sahip olarak üretilmesine katkıda bulunacaı düünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Electrokinetic properties of lead magnesium niobate (PMN) powders in liquid medium are investigated in this thesis. Isoelectric point of aqueous PMN suspensions was determined as a function of solids concentration. Dissolution character of both Pb+2 and Mg+2 cations in PMN structure were examined as a function of pH. Poly(acrylic acid)-poly(ethylene) oxide PAA/PEO comb polymers were tested as the novel dispersant in this system and their effect on the stability and flow behavior of aqueous PMN suspensions was investigated. Stability and flow behavior were mainly studied by rheological measurements and sedimentation experiments as a function of pH and polyelectrolyte concentration. Adsorption of comb polymers onto PMN surface and their effect on the powder dissolution were also investigated. Results indicated that the PAA/PEO comb polymers impart stability to PMN suspensions over a wide pH range and ionic strength where pure PAA fails. In the course of this study PMN powders were consolidated using two different wet shaping methods. First, PMN films were produced using aqueous tape casting method which is widely used in the manufacture of multilayer ceramic capacitors. Secondly, three-dimensional PMN lattices were produced using robocasting method. In the former case, the goal was to provide alternative recipes for the aqueous tape casting process to be utilized in industrial applications since the current technology is based on the organic solvent based techniques. Results showed that it was possible to produce high quality PMN films with thicknesses in the range of 10 to 250 ?m using aqueous based tape casting process. In the latter case, the results showed that robocasting is a suitable technique for the preparation of three dimensional PMN ceramics. Based on these results overall conclusion and the contribution of this study can be summarized as follows: The work carried out gives new insights into the manufacturing of PMN based ceramics using aqueous based techniques. Such improvements may bring benefits in the manufacturing of smaller electronic components employed in the personal computers and mobile phones and other consumer products in the near future.