Polarization effects of nonspherical scatterers in dielectric optical film
Dielektrik optik film içerisindeki küresel olmayan saçıcıların polarizasyon etkileri
  1. Tez No: 202157
  2. Yazar: NASRETTİN YUNUS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SALİH DİNLEYİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Likit kristal ekran (LCD) gibi birçok görüntüleme sisteminde kullanılan arkaıık ünitelerinde polarizasyonu arttırma çalımaları, parlaklık seviyesini iyiletirme çabaları içinde çok önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle, içerisinde veya üzerinde saçıcı partiküllerin bulunduu optik filmlerin polarizasyona etkisinin çok iyi incelenmesi gerekmektedir. Farklı biçim ve boyutlara (dalgaboyuna göre) sahip partiküllerin saçılma hesaplamaları için elektromanyetik kuramı esaslı çok iyi bilinen (Mie kuramı, TMatris) birçok yaklaım gelitirilmitir. Bu yaklaımları kullanan benzetim programları incelendi, en uygun biçim ve boyutun bulunması için kullanıldı. Dalgaboyunun bir kaç katı büyüklükte olan partiküller ileri yönde saçılma yaparken dar bir saçılma açısı içerisinde polarizasyon ayrıması yapabilmektedir. Bu uygulama açısından gerek duyulan bir durumdur. Genel olarak küresel saçıcılar simetri nedeniyle polarizasyon ayrıması yapamaz, ancak küresel olmayan, küremsi partiküller bunun tam tersi bir özellik gösterebilmektedir. Yayvan küremsi partiküller yüksek boyut oransalıyla en fazla polarizasyon ayrıması göstermektedir. Polarizasyon karakterizasyon ölçümleri, standart olarak bulunan iki farklı sete ait optik filmler için gerçekletirilmitir. Küresel saçıcıların bulunduu bu filmlerde hiçbir polarizasyon ayrıması gözlenmedi. Ayrıca içerisinde zeolite (küresel olmayan saçıcı) bulunan ve bulunmayan optik filmler üzerinde yapılan ölçümler, ileri yönde saçılmalarda önemli bir polarizasyon farklılaması olduunu göstermitir. Dielektrik yayvan küremsi saçıcıların polarizasyon ayrıtırma özellii küresel saçıcılarınki ile karılatırıldı. Polarizasyonda oluan bu farklılama parlaklık deerini artırmak amacıyla kullanılma potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
Polarization enhancement in liquid crystal display (LCD) backlighting systems comprises important part of works on improvement of the brightness. Optical films containing scatterer particles are used in these systems. Therefore, dielectric scatterer particles are greatly needed to be analyzed for their optical scattering properties, and especially for polarizing effects. Depending on the sizes relative to the wavelength and the shape of the particles various computation approaches have been developed based on electromagnetic scattering theories such as Mie scattering, T-matrix methods etc... Simulation programs of these approaches have been examined and applied for spherical and nonspherical particles. In general, for the particles those a few times large in size compared to the incident wavelength, the polarization differentiation is insignificant for a spherical particle compared to a spheroid one. And, the prolate spheroids with higher aspect ratio have been able to produce most significant differentiating figures. Polarization measurements have been carried on commercially available dielectric optical films of two different set and also on the films with/without nonspherical zeolite particles prepared in the laboratory. Since the commercial films consist of spherical scatters, they show no polarization discrimination at all. On the other hand existence of zeolite particles in the film resulted in significant polarization discrimination at forward scattering angle. The results for polarization discrimination properties of the prolate spheroid particles have been compared with the spherical ones. Consequently, the discrepancy induced on the polarization that way has a good potential to be used in improvement of the brightness.