Development of antimicrobial protective food coating materials from edible alginate films
Yenilebilir alginat filmler kullanılarak antimikrobiyal-koruyucu etkisi olan gıda kaplama materyallerinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 202168
  2. Yazar: FATİH YALÇIN GÜNEŞ YENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YEMENİCİOĞLU, YRD. DOÇ. DR. ALPER ARSLANOĞLU, YRD. DOÇ. DR. FİGEN KOREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Biotechnology, Food Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tüketicilerin kaliteli, salıklı, kolay hazırlanabilir ve güvenli gıdalara gösterdikleri yüksek talep, gıda üreticilerini yeni çözüm arayılarına yöneltmektedir. Fonksiyonel yenebilir fimler ve kaplamalar kullanılarak gıdaların kalite ve güvenliinin arttırılması konsepti üreticilerin bu arayılarına potansiyel çözümler getirmekte ve birçok avantajlar salanmasına ve uygulamalara olanak salamaktadır. Örnein, üzerinde en youn olarak çalıılan konulardan birisi de antimikrobiyal etkiye sahip biyoprezervatiflerin yenebilir filmlerle birlikte gıdalarda kullanılması ve gıda güvenliinin kimyasal koruyucular uygulanmadan arttırılmasıdır. te bu çalımada laktoperoksidaz ve koruyucu kültürler kullanılarak (Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis ve Lactobacillus plantarum) sırasıyla antimikrobiyal ve koruyucu etkisi olan alginat filmler üretilmitir. Bu aratırmanın temel amacı belirtilen biyoprezervatifler kullanılarak gıda güvenliinin arttırılmasıdır. Elde edilen sonuçlar üretilmi olan laktoperoksidaz içeren alginate filmlerin oluturulan deneysel reaksiyon karıımlarında E. coli, L. innocua, and P. fluorescens bakterilerine karı antimikrobiyal etkiye sahip olduunu göstermitir. Gelitirilmi olan laktoperoksidaz içeren alginat filmler seçilmi bir deniz ürününde de uygulanmı ve bu ürünün depolanması sırasında toplam canlı bakteri sayısında kayda deer bir azalma salanmıtır. Dier yandan, literatürde ilk kez gerçekletirilen laktik asit bakterilerinin alginat filmlere ilave edilmesi çalıması da baarıyla gerçekletirilmitir. Kullanılmı olan laktik asit bakterileri gerek filmler içerisinde gerekse uygulandıkları seçilmi gıda olan kırmızı et yüzeyinde yeterli stabiliteyi göstermektedirler. Bu çalımada elde edilmi olan sonuçlar laktoperoksidaz ve laktik asit bakterisi içeren alginat filmlerin gıda paketleme uygulamalarında kullanılabileceini göstermitir. Gelitirilmi olan filmler antimikrobiyal paketleme veya koruyucu paketleme amacıyla kullanılabileceklerdir. Ancak, gelitirilen filmlerin çeitli gıdalarda denenmesi amacıyla ilave çalımalar gerçekletirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Consumer interests in high quality, healthy, convenient and safe food continue to increase, presenting food processors with new challenges to which functional edible coating and film concepts offer potential solutions. The interest in the research of edible film which has many advantages and applications has increased during last decade. There is a particular interest in the use of antimicrobial biopreservatives in edible films and to increase food safety without application of chemical preservatives. In this study, we have developed antimicrobial or protective edible films by incorporation of antimicrobial enzyme lactoperoxidase or protective cultures (Lactobacillus delbrueckii subsp. lactis and Lactobacillus plantarum) into alginate films, respectively. The main objective of this research was to increase food safety by using lactoperoxidase or lactic acid bacteria incorporated into alginate films. The results obtained in the study showed that in reaction mixtures, the lactoperoxidase system has antimicrobial activity against E. coli, L. innocua, and P. fluorescens. The developed lactoperoxidase incorporated antimicrobial films also reduced the total microbial load of a selected seafood during cold storage. The lactic acid bacteria, used in edible films for the first time, also successfully incorporated into alginate films. The bacteria showed sufficient stability in alginate films and at surface of red meat during cold storage. The results of this study clearly showed the good potential of using lactoperoxidase and lactic acid bacteria incorporated alginate films in food packaging. The developed films can be used in antimicrobial packaging or protective packaging. However, further studies are needed to show the beneficial effects of developed films on different food systems.