A model for assessing project management maturity level of architectural design offices (ARCH-PMM)
Mimari tasarım bürolarının proje yönetimi olgunluk seviyelerini ölçen bir model (ARCH-PMM)
  1. Tez No: 202176
  2. Yazar: DOĞAN ARDA BESET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. MURAT GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, İşletme, Architecture, Engineering Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu tezin amacı, ?Mimari Tasarım Bürolarının Proje Yönetimi Olgunluk Seviyeleri?ni (Arch-PMM) ölçen bir model gelitirmektir. Arch-PMM'in amacı ise, verimli ve etkili tasarım için elverili bir ortam oluturmaktır. Arch-PMM seviyesini arttırmak, mimari tasarım bürosunun, yüksek kaliteli mimari tasarım süreci için gereken kaygılara odaklanmasını kolaylatırır. Arch-PMM ölçüm yöntembiliminin doru olarak çalııp çalımadıını belirlemek için, seçilen mimari tasarım büroları ile kısmi yapılı bir anket yürütülmütür. Bu çalıma, mimari tasarım bürolarının Proje Yönetimi uygulama ve süreçleri üzerinde duran ilk denemedir. Mimari tasarım bürolarının güncel Proje Yönetimi Olgunluk seviyesini belirlemek amacı ile 5 aamalı bir Proje Yönetimi Olgunluk Modeli gelitirilmitir. Türkiye Serbest Mimarlar Dernei'nin (TSMD) 71 üyesi ile, modelin geçerliliini denetlemek amacı ile kısmi yapılı bir anket gerçekletirilmitir. Mimari tasarım bürolarının demografik yapısını resmetmek amacı ile bazı demografik sorular yöneltilmi, böylece hem olgunluk seviyesi hem de demografik veriler incelenmitir. Ölçümün sonuçları, mimarların Proje Yönetimi süreç ve faaliyetlerini gelitirmek için gereken bilgileri samaktadır. Proje Entegrasyon Yönetimi olgunluunun dier ilev alanlarında oldukça yüksek olduu görülmütür ve bu, Proje Kapsam Yönetimi tarafından takip edilmektedir. Olgunluk seviyesi en düük olarak gözlemlenen alan Proje Risk Yönetimidir. Tüm Proje Yönetimi ilev alanı ile çalıan sayısı arasında yüksek deerde korelasyon olduu da gözlemlenmitir. Çalımaya göre, yıllık gelir düzeyi ile mimari tasarım ofislerinin genel olgunluk seviyeleri de birbirleriyle yüksek deerde ilintilidir (r: 0.73). Mimari tasarım sürecinin iyi belirtilmi yapısının proje yönetim kültürünü destekledii ve proje yönetimi olgunluk seviyesi adına potansiyeller taıdıı görülmütür.
Özet (Çeviri)
The aim of this dissertation is to develop a model to assess ?The Project Management Maturity Level of an Architectural Design Office? (Arch-PMM). The purpose of ARCH-PMM is to develop an environment for productive and efficient design conditions. By increasing the levels of ARCH-PMM, architectural design office will create opportunity to focus on its concerns for high quality architectural design process. To determine whether Arch-PMM assessment methodology is working properly, a semi structured survey is conducted with selected architectural design offices. This study is the first attempt that focuses on architectural design offices? PM practices and processes. A 5 leveled PM Maturity Model is developed to assess architectural design offices? current PM Maturity level. Maturity levels are assessed vis a semi-structured survey. 71 Members of the Association of Turkish Independent Architects (ATIA) participated to semi-structured survey to validate the model. A list of demographical questions was asked to draw the demographical picture of the architectural design offices. Both, maturity levels and demographical data are analyzed. The results of the assessment provide the necessary information for the architects to improve their PM processes and activities. Project Integration Management was highly mature among the other function areas and it?s followed by Project Scope Management. The least matured function area was the Project Risk Management. High correlation values between the number of staff and all PM function areas are also observed. Yearly income level and overall maturity level of the architectural design offices are found to be related at correlation high levels (r=0.73). The well defined structure of architectural design process seems to support project management culture and have potentials of high project management maturity levels.