Yoğun ve ekolojik besi uygulanan kıvırcık ve merinos erkek kuzuların besi performansı, kesim ve karkas özelliklerinin belirlenmesi
Fattening performance, slaughter and carcass characteristics of kivircik and merino male lambs in intensive and ecological fattening systems
  1. Tez No: 202223
  2. Yazar: DENİZ SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu arastırma, Kıvırcık ve Karacabey Merinosu erkek kuzuları yogun ve ekolojik sartlarda beslemenin, kuzuların besi performansı, kesim ve karkas özellikleri ile et kalitesi üzerine etkilerini belirlemek amacıyla düzenlenmistir. Çalısma, 7 haftalık yasta sütten kesilmis, her biri 12 bas erkek kuzu içeren 4 grupta (24 Kıvırcık, 24 Merinos) yürütülmüstür. Yogun besi uygulanan gruplar kapalı ortamda yogun yemlerle, ekolojik besi uygulanan gruplara ise ekolojik hayvancılık ilkelerine uygun barınma kosullarında meraya dayalı olarak beslenmisler ve ekolojik yogun yemlerle desteklenmislerdir. Besi sonu ortalama canlı agırlıgı 35 kg'a ulasan gruplarda besiye son verilmis ve her gruptan 6 kuzunun karkas özellikleri belirlenmistir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of growth performance, slaughter characteristics, carcass characteristics and meat quality of Kıvırcık and Karacabey Merino male lambs in intensive and ecological fattening systems. Male lambs which were weaned at 7th week, were used in 4 groups (24 Kıvırcık, 24 Karacabey Merino) each consisted of 12 lambs. The Intensive groups were fed with convantional feeds and the ecologic groups were fed, as required by organic regulations, with ecologic produced feed stuffs and grazed on pasture. Fattening goal was 35 kg liveweight and after fattening, 6 lambs from each group were slaughtered to study carcass caracteristics.