Toprakların katalaz aktivitesi ve kinetiği üzerine 2,4-D amin aktif maddeli herbisitinin etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of herbicide with 2,4-D amin active matter on the catalase activity and kinetic of the soil
- Tez No: 202236
- Danışmanlar: PROF. DR. İMANVERDİ EKBERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalısmada, kil, kum ve tın bünyeli topraklara artan düzeylerde (0.5 ppb, 1 ppb ve 2 ppb) 2,4- D herbisitinin uygulanması ile farklı substrat konsantrasyonları ve zamana baglı olarak toprakların katalaz enzim aktivitesi degisimleri ve bu enzime ait kinetik parametreler (Vmax, Km ve Vmax/Km) üzerine etkisi inkübasyon denemesi ile arastırılmıstır. Bu amaçla deneme, tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 paralelli olarak OMÜ Ziraat Fakültesi Toprak Bölümü laboratuarında kurulmus ve yürütülmüstür. Deneme süresince topraklardan eksilen su miktarı her gün tartılarak maksimum su kapasitesinin %40'ı seviyesinde olacak sekilde tamamlanmıstır. Denemenin 15., 30., 45., 60., 75., ve 90. günlerinde alınan toprak örneklerinin katalaz enzim aktiviteleri belirlenerek bu enzime ait kinetik parametreler hesaplanmıstır. Deneme toplam 216 saksıdan olusmustur. Farklı tekstürel yapıdaki topraklara 2,4-D herbisitinin uygulanması sonucunda, toprakların katalaz aktivitesindeki degisimlerin toprakların tekstürüne baglı olarak önemli farklılıklar gösterdigi saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, successive doses of (0.5, 1 and 2 ppb) 2,4-D herbicide application was applied to the clay, loam and sandy soil. The effects of the 2,4-D herbicide on the changes of catalase enzyme activities in the soils and kinetic parameters of this enzyme were investigated under incubation conditions. For this purpose the experiment was designed in random plots design with three replications in the laboratory of Soil Science, Agricultural Faculty, OMU. During the experiment by weighing the pots everyday, the moisture content in soils were maintained around 40% of water holding capacity. Catalase enzyme activities of the soil samples taken on the 15th, 30th, 45th, 60th, 75th and 90th days of the experiment were determined and kinetic parameters of this enzyme was calculated. Experiment was total 216 pots. Because of the 2,4-D herbicide application on different textural types of soil, it was determined that the significant changes in the catalase activities of the soil depending on the texture.