Bursa'da binaların ısıtılmasında gerekli olan enerji ve yakıt miktarının derece gün yöntemiyle hesaplanması
The evaluation of energy and fuel consumption of buildings in Bursa by degree day method
  1. Tez No: 202272
  2. Yazar: SERDAR SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Genel olarak enerji tüketimi endüstride, binada, ulasımda ve tarımda olmak üzere dört ana sektörde incelenebilir. Birçok ülkede binalarda olan enerji tüketimi toplam enerji tüketiminin önemli bir kısmını olusturmaktadır. Ülkemizde toplam enerji tüketiminin yaklasık % 25 - % 30'u binalarda gerçeklesmektedir. Diger taraftan son yapılan çalısmalar göstermistir ki, binalardaki tasarruf miktarı % 45'e kadar çıkabilmektedir. Binalardaki enerji özellikle hacim ısıtmasında, evsel su ısıtmasında ve mutfakta kullanılmaktadır. Hacim ısıtması ise % 40 oranı ile binalardaki enerji tüketiminin en büyük kısmını olusturmaktadır. Dolayısıyla, binaların ısıtılması için gerekli enerji miktarı oldukça önemli mertebelerdedir ve hassasiyetle üzerinde durulmalıdır. Bu çalısmada, yıllık ısıtma enerji gereksinimi Bursa'da dört farklı mimari tasarım özelliklerine sahip bina modelleri için yapılmıstır. Bu hesaplamalar için Devlet Meteoroloji sleri'nden 14 yıllık meteorolojik veriler alınmıstır. Enerji analiz metotlarından derece-gün yöntemi kullanılmıstır. Bursa ili için 1992 ile 2005 yılları arası meteorolojik verilerden yararlanılmıstır. 14 yıllık dıs ortam sıcaklık verileri ve ortalama degerleri kullanılarak dört farklı bina modeli için ısı kayıp hesaplamaları yapılmıstır. Isıtma enerjisi gereksiniminin tespitinin ardından yakıt tüketimi hesaplamalarına geçilmistir. Yakıt olarak son yıllarda kullanımı yaygınlasan dogalgaz seçilmistir. Bursa ili için yıllık dogalgaz tüketim degeri belirlendikten sonra, hesaplamalarda duvar bilesenlerinin yanında, bina dıs duvar alanının, hava degisim oranın, kullanılan cam tipinin ve binada yasayan insan sayısının ısınma ihtiyacı için tüketilecek yakıt miktarını nasıl etkiledigi incelenmistir. Benzer binalardan olusan sehir düsünüldügünde, bu sehirdeki nüfus yogunluguna baglı yakıt tüketimi hesaplanmıstır. Sonuç olarak yalıtımlı binalarda önemli oranda enerji tasarrufu saglandıgı görülmüstür. Bina mimari ve kullanım özelliklerine de baglı olarak Bursa ili için dogalgaz tüketimi en iyi ve en kötü durumlarda yaklasık 3 kat degisim göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In general, energy consumption can be examined under four main sectors such as industrial, building (residential), transportation and agriculture. Energy consumption in the residential sector is one of the main parts of the total energy consumption in most countries. Approximately 25-30 % of the total annual energy consumed in Turkey is used by the residential sector. On the other hand, studies reveal that technical potential savings range 25-45 % in residential buildings in Turkey. The energy in the buildings is used especially for space heating, water heating and in the kitchen. Space heating has the biggest part with % 40 in the residential energy consumption. Thus, energy consumption in the buildings is quite high and must accurately be considered. In this study, required annual heating energy is calculated for three types of buildings in Bursa. Doing this, 14 years of meteorological data are taken from State Meteorological Service. For the purpose, the degree-day method, one of the energy analysis methods, is used. Meteorological data which is considered from 1992 to 2005 are utilized for Bursa. Outside temperature degree Celsius for 14 years and average values are used to calculate the heat loss of 4 different building models. After determining heating energy requirement, calculations of fuel consumption are computed. Natural gas, which is commonly used, is chosen. After determining annual natural gas consumption for Bursa city, in calculations besides components of the walls, outside wall area, air circulation ratio, used glass type, the heat for the number of the people living inside building are examined. In thoughts of same cities with same buildings included, according to population, fuel consumption in this city is calculated. In conclusion, a considerable amount of energy saving is observed in isolated buildings. For the best and the worst cases, natural gas consumption in Bursa has 3 times of change range, depending on the architecture and usage conditions.