Ground motion simulations based on regional input parameters and their impact on insurance premiums: Bursa case
Yerel verilerle yer hareketi simülasyonu ve bu verilerin sigorta primlerine etkisi: Bursa örneği
  1. Tez No: 416515
  2. Yazar: BARIŞ ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN, DOÇ. DR. AYŞE SEVTAP KESTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Deprem Mühendisliği, Actuarial Sciences, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Depreme karşı dayanaklı yapıların tasarımında ve eski binaların güçlendirme projeleirnde deprem parametrelerine ihtiyaç duyulmaktadır. Deprem kaydı olmayan ya da çok az olan bölgelerde deprem verisine ulaşmak çok kolay değildir. Bu bölgelerde kullanılabilen bazı yöntemlerden yalnızca maksimum yer hareketi parametreleri elde edilebilmektedir. İvme-zaman grafiğine ihtiyaç duyulan durumlarda simülasyonlara ihtiyaç duyulmaktadır. Simülasyonlar ayrıca kaynak, saha ve kaynak ile saha arası etkiler hakkında bilgi edinmek içinde kullanılabilir. Bu çalışmada Bursa bölgesinde olma olasılığı olan depremlerlerin dinamik sınır frekanslı stokastik sonlu-fay simülasyon modeli ile simülasyonları yapılmıştır. Simulasyonların güvenilir yer hareketi sonuçları vermesi için girdi parametreleri yerel verilerden elde edilmiştir. Bölgede daha önce meydana gelen güçlü yer hareketleri ile bu depremlerin simülasyon sonuçları karşılaştırılmış, simülasyon modeli doğrulanmıştır. Simülasyon modeli ayrıca yerel ve genel azalım denklemleri ile de karşılaştırılmıştır. Bursa bölgesi için potansiyel bir deprem senaryosunun simülasyonu yapılmıştır. Bu senaryo depreminin oluşturduğu maksimum yer ivmeleri seçilen noktalarda elde edilip mekansal dağılımları ortaya çıkarılmıştır. Maksimum yer ivmelerinden depremin o noktalardaki şiddeti bulunmuştur. Deprem şiddeti parametresi hasar olasılık matrislerinde kullanılarak olası hasar oranları belirlenmiştir. Daha önceki sismik tehlike analizlerinden senaryo depreminin tekrarlanma periyotu elde edilmiştir. Olası hasar oranlarından ve senaryonun tekrarlanma periyotundan bölge için önerilen sigorta pirimleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of earthquake parameters are required for earthquake resistant design and retrofitting of exsisting structures. There are not many options to obtain earthquake data for regions with no or sparce earthquake recordings. Even though some methods are aplicable to these regions they generate only peak ground motion parameters. For cases that require the full ground motion simulations are necessary. Simulations can also be used for gaining knowledge about source, path and site effects. In this study, potential earthquakes in Bursa are simulated based on stochastic finite-fault simulation with dynamic corner frequency model. To ensure simulations with reliable synthetic ground motion output, input parameters are derived from regional data. Major previous events in the region are verified by comparing the records with the corresponding synthetics. Simulation model is aslo compared with regional and global ground motion prediction equations. Potential earthquake scenario event for Bursa is simulated. Spatial distribution of peak ground motion parameters and time histories at selected locations are obtained. From these parameters Modified Mercalli Intensities (MMI) are obtained. These MMIs are used as a input parameter in damage probability matrixes (DPM). From DPMs Central Damage Ratios(CDR) are obtained. From the previous seismic hazard studies in the region return period of the scenario earthquake is obtained. Insurance rates are determined based on scenario events probability and expected CDR.