Organik asit-bakteriyal inokulant kombinasyonunun mısır silajlarının fermentasyon, aerobik stabilite ve yem değeri üzerine etkisi
The effetcs of combination of organic acid-bacterial inoculant on the fermentation, aerobic stability and feed value of maize silages
- Tez No: 202289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL FİLYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, silaj katkı maddesi olarak kullanılan bir homofermantatif laktik asit bakteri (LAB) inokulantının ve formik asit temeline dayalı bir koruyucunun (FAT) mısır (Zea mays L.) silajlarının fermantasyon, aerobik stabilite ve yem değeri üzerine etkilerinin belirlenmesi amacı ile düzenlenmiştir. Mısır, süt olum döneminde hasat edilmiş ve hasattan hemen sonra yaklaşık 2.0 cm boyutunda parçalanmıştır. Araştırmada LAB inokulantı olarak Pioneer 1132 H/M F (Pioneer®, Hi Bred International Inc., Des Moines, USA), FAT olarak ise KemiSile 2000 (KemiSiie®, Kemira Oyj - Industrial Chemicals, Finiand) kullanılmıştır. LAB inokulantı mısıra 106 cfu/g; FAT % 0.3, 0.4 ve 0.5; LAB+FAT ise 106 cfu/g+% 0.3, 106 cfu/g+% 0.4 ve 106 cfu/g+% 0.5 düzeylerinde katılmıştır. Kontrol ve katkı maddeleri ile muamele edilen mısır her uygulama için 3' er tekerrür olarak 30 kg kapasiteli plastik torbalara suçlanmıştır. Silolamadan 60 gün sonra açılan tüm silajlarda kimyasal ve mikrobiyoloijk analizler yapılmıştır. Silolama döneminin sonunda (60. gün) açılan tüm silajlara 5 gün süre ile aerobik stabilite testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thîs study was carn'ed out to determine the effects of a homofermentative iactic acid bacterial (LAB) inocuiant and formic acid-based preservative (FAP) used as süage additives, on the fermentation, aerobic stability and feed value of maize (Zea mays L.) silages. Maize was harvested at milk stage and chopped about2.0 cm after harvest. Pioneer 1132 H/M F (Pioneer®, Hi Bred International Inc., Des Moines, USA) and KemiSile 2000 (KemiSile®, Kemira Oyj- Industrial Chemicals, Finland) were used as l_AB and FAP. LAB, FAP and LAB+FAP were applied to maize at 106 cfu/g; 0.3, 0.4 and 0.5 %; 106 cfu/g+0.3 %, 106 cfu/g+0.4 % and 106 cfu/g+0.5, respectively. Contro! and additives applied maize ensiled in 30 kg capacity plastic bag as 3 replicates for each treatment. Aîl silages were sampied for chemical and microbiological analyses on day 60 after ensiling. Ali silages were opened at the end of the ensiiing period (60 days) and subjected to an aerobic stability test for 5 days.