Bakteriyal inokulantların tritikale silajının fermantasyon, aerobik stabilite ve in vitro organik madde sindirilebilirliği üzerine etkileri
The effects of bacterial inoculants on the fermentation, aerobic stability and in vitro organic matter digestability characteristics of triticale silages
- Tez No: 258699
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. LEVENT ÖZDÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma laktik asit bakteri inokulantların, tritikale (xTriticosecale Wittmack) silajlarının fermantasyon, aerobik stabilite, hücre duvarı kapsamı ve in vitro organik madde sindirilebilirliği özellikleri üzerindeki etkilerinin saptanması amacı ile düzenlenmiştir. Laktik asit bakteri inokulantı olarak Inoculant-1188 (Pioneer®, USA), laktik asit bakteri+Enzim karışımı inokulant olarak Sil-All (Allteck, UK) kullanılmıştır. İnokulantlar silajlara 6.18 log10 koloni form ünite/g düzeyinde katılmışlardır. Tritikale, süt olum döneminde hasat edilmiş ve yalnızca gaz çıkışına olanak tanıyan, 1,5 litrelik özel kavanozlara silolanmıştır. Kavanozlar laboratuvar koşullarında 25±2°C'de depolanmışlardır. Silolamadan sonraki 2, 5, 8 ve 45. günlerde her gruptan 3' er kavanoz açılarak silajlarda kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Silolama döneminin sonunda açılan tüm silajlara 5 gün süre ile aerobik stabilite testi uygulanmıştır. Ayrıca bu silajların, in vitro organik madde sindirilebilirliği saptanmıştır. Sonuç olarak her iki inokulant da, tritikale silajlarının fermantasyon özelliklerini artırmış ancak aerobik stabilitelerini düşürmüştür. Laktik asit bakteri+enzim karışımı inokulant, silajların nötr ve asit deterjanda çözünmeyen lif kapsamını düşürürken, in vitro organik madde sindirilebilirliğini artırmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of lactic acid bacteria (LAB) inoculants on the fermentation, aerobic stability and in vitro organic matter digestability characteristics of triticale (xTriticosecale Wittmack) silages. Inoculant-1188 (Pioneer®, USA), and Sil-All (Alltech, UK) were used as lactic acid bacteria and lactic acid bacteria+enzyme mixture inoculants. Inoculants were applied to silages at 6.18 log10 cfu/g levels. Triticale was harvested milk stage of maturity and ensiled in 1.5-l special anaerobic jars, equipped with a lid enabling gas release only. The jars were stored at 25±2°C under laboratory conditions. Three jars from each group were sampled for chemical and microbiological analysis 2, 5, 8 and 45 days after ensiling. At the end of the ensiling period all silages were subjected to an aerobic stability test for 5 days. In addition, in vitro organic matter digestability of these silages were determined. Both inoculants increased characteristics of fermentation but impaired aerobic stability of triticale silages. Lactic acid bacteria+enzyme mixture inoculant decreased neutral and acid detergent fiber content and increased in vitro organic matter digestability of silages.