An assessment of mercury accumulation and speciation in marine organisms from İzmir Bay
İzmir Körfezi?ndeki organizmalarda civa birikimi ve türlerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 202374
  2. Yazar: LÜTFİ TOLGA GÖNÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KÜÇÜKSEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deniz Kimyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
zmir Körfezi organik madde, petrol ve agır metaller tarafından etkilenmektedir. Bu çalısmada, zmir Körfezi'ndeki 3 farklı balık türünde (Mullus barbatus, Diplodus annularis, Solea vulgaris) toplam civa, metilciva konsantrasyonları arastırılmıs ve metil civanın total civaya oranları bulunmustur. Biota örnekleri trolle Subat-Eylül 2005 dönemleri arasında 4 örnekleme alanından R/V K. Piri Reis arastırma gemisinin seferleri sırasında toplanmıstır. Örneklerde total civa konsantrasyonları soguk buhar teknigiyle atomik absorpsiyon spektrofotometresi, metil civa ise gaz kromatografisi cihazının ?electron capture? detektörü kullanılarak saptanmıstır. Balıkta total ve metilciva konsantrasyonları 4.4-221.4 ve 3.7- 194.8 (ug/kg yas agırlık) aralıgında örnekleme noktası ve mevsime göre degisim göstermektedir. Total civa ve metilciva konsantrasyonları türler arasında farklılık göstermistir ve ortalama total civa seviyeleri Diplodus annularis (Isparoz) 90.7, Mullus barbatus (Barbunya) da ise 63.1 ug/kg yas agırlık olarak saptanmıstır. Metil civanın total civaya oranı minimum seviyede Mullus barbatus (84%), maksimum olarak da Diplodus annularis (98%)'de bulunmustur. Mullus barbatus'ta örnek boyu ve civa konsantrasyonları arasında pozitif bir iliski oldugu ortaya çıkmıstır. Mevsim, tür ve örnekleme alanının civa konsantrasyonları üzerindeki etkilerini arastırmak için ANOVA kullanılmıstır. Total civa ve metilciva konsantrasyonlarının mevsimsel degisiminin anlamlı oldugu bulunmustur. En yüksek civa konsantrasyonları eylül ayında saptanırken, en düsük konsantrasyonlar subat ayında ölçülmüstür. Analiz edilen balıklardan hiçbirinin total civa miktarı WHO tarafından belirlenen 0.500 ug/g yas agırlık limitini asmadıgı görülmüstür.
Özet (Çeviri)
Izmir Bay is impacted by organic matter, oil and heavy metals. In this study, total mercury (THg) and methylmercury (MeHg) concentrations and the MeHg to THg ratio (%MeHg) were investigated in 297 individuals of three different species from the Izmir Bay. Biota samples were collected by trawling at 4 sampling stations during R/V K. Piri Reis cruise in the Izmir Bay between February and September 2005. The concentrations of total mercury (by cold vapour atomic absorption spectrophotometer) and methylmercury (by gas chromatography-electron capture detector) were detected in fish samples from the Izmir Bay. The levels of total mercury and methylmercury in fish tissue, ranging from 4.4 to 221.4 ug THg/kg wet wt. and 3.8-194.8 ug MeHg/kg wet wt., varied according to sampling point and season. Total and MeHg concentrations in fish differed between species and the mean levels of total mercury were 90.7 and 63.1 ug/kg wet wt. for annular sea bream (Diplodus annularis) and red mullet (Mullus barbatus), respectively. The percentages of methylated form to total mercury ranged from a minimum of 84 % in red mullet to a maximum of 98 % in annular sea bream. The positive relationship between specimen size and total mercury and methylmercury concentrations were found in red mullet. ANOVA were utilized to investigate effect of season, species and sampling area on variations in mercury concentrations. The significant differences between seasons for THg and MeHg were found in fish samples. The highest mercury concentrations were found in September, while the lowest were detected in February. None of the fish analysed was 0.500 ug/g THg, and exceed the WHO limit.