Location aware computing and Web services technologies
Konum bilgisine duyarlı bilgi işleme ve Web servis teknolojileri
- Tez No: 202394
- Danışmanlar: PROF. DR. ALP R. KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Büyük ölçekli kurumsal uygulamalarda farklı teknolojilerin uyumu için web service iyi bir çözümdür. Web servisleri platform ve teknoloji bagımsız, standart bir arayüz saglar. Web servisleri, internet teknolojilerini kullanarak yazılım uygulamalarının uyum saglayan, XML tabanlı standartlardır. Web servisleri bu uyum için tasıma protokolleri ve standart veri formatlama tekniklerine dayanmaktadır. Konum bilgisine duyarlılık, kullanıcının konumunu tespit etme ve buna göre davranmaktır. Uygulama konum bilgilerini alır ve bunu isler. nsanların ya da objelerin konumlarını algılamayla ilgili birçok karısık yöntem bulunmaktadır. Kabaca bu teknolojiler devamlı ve devamsız olarak ikiye ayrılabilir. Eger konum bilgisine devamlı olarak erisilebiliyorsa bu devamlı, konum bilgisine belirli zamanlarda erisilebiliyorsa bu devamsız teknolojidir. Tez için gelistirilmis uygulamada, yetkili kullanıcıların mobil araçlara gömülü programlar ve mobil tarayıcılar tarafından Arıza Yönetim Sistemine erisimlerini destekleyen Web servis tabanlı gelismis bir yapı sunulur. Bu yapı aynı zamanda bir web sunucu üzerinden, yetkisi olmayan abonelerin arıza yönetim sistemine mobil araç tarayıcılarıyla erismelerini saglar. Uygulamada, J2ME Web servislerinin kullanımını da sunulur. Bu J2ME gömülü programlama tarafı konum bilgisini alır ve Web servisi çagırırken bunu bir parametre olarak kullanır.
Özet (Çeviri)
Web Services are appropriate solutions for the integration of technologies into big and complex applications. They provide a standard interface independent from platform and technologies. Web Services are XML based set of standards to integrate software application systems using Internet technology. Web Services rely on pre-existing transport technologies and standard data formatting techniques for their implementation. Location Aware subject is about defining user location and behave according to this. Application gets and processes the location data. Sensor technologies for localization of objects and humans are many and complicated. People use many facilities that may indicate their location. These technologies can be divided into two classes, discrete and continuous. For continuous technologies, location is always available. For discrete, the location can be determined only at discrete points in time. Application developed for this theses, presents Web Service oriented enterprise architecture which provides access to Fault Management System for authorized users via embedded mobile device applications or mobile device browsers. Also, this architecture provides access for unauthorized subscribers to submit failure entries via mobile device browser by a web server. Application also presents using J2ME Web services of Fault Management System. This J2ME embedded side takes location data and use it as a parameter while calling the Web services.