A research and application about integration of ERP (enterprise resource planning) and B2B (business-to-business)
Kurumsal kaynak planlamasının, elektronik ticaret uygulamaları ile entegrasyonununa dair bir araştırma ve uygulama
- Tez No: 202393
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MALİK KEMAL ŞİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bilgi sistemlerinin entegrasyonu geçirdigimiz yıllar içerisinde pek önemsenmemistir. Çünkü entegrasyon büyük bilgi sistemlerinin olusturulması için bir gereklilik olarak görülmüyordu. Fakat, ERP, CRM, SCM, vb. is uygulamalarını da içeren kurumlarda bilgi sistemlerinin çesitliligi ve sayısı arttıkça bu entegrasyon önceki dönemlerden daha önemli bir hale gelmistir. Ayrıca günümüzde bir çok organizasyon bilgi sistemlerini diger organizasyonların bilgi sistemleri ile entegre çalısacak hale getirmek istemektedir. Internet üzerinden kredi kartları ile yapılan alısverisler entegrasyona önemli bir örnektir. Bu çalısmada, genelde, kurumsal uygulama mimarilerinde varolabilecek entegrasyon senaryoları üzerinde durulacaktır. Özelde, elektronik ticaret ortamında is çözümleri entegrasyonuna deginilecektir. Özellikle, popüler is uygulamalarından olan ERP ve elektronik ticaretin B2B modeli ile ilgilenilecektir. Aslında bu çalısmada CRM (Müsteri liskileri Yönetimi) ve SCM (Tedarik Zinciri Yönetimi) gibi herhangi bir is çözümü de örnek olarak kullanılabilirdi. Çalısmada ayrıca kurumsal kaynak planlamasının elektronik ticaret ortamında gerektirebilecegi bir entegrasyona dair örnek bir uygulama gerçeklestirilecektir. Söz konusu çalısmada Microsoft .Net platformu üzerinde xml teknolojileri ve web servisleri mimarisi kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Information system (IS) architectures have not paid enough attention to integration in the past because integration was not important to build Information Systems. However, with the variety and number of ISs, in several organizations, including ERP systems or some other business solutions such as CRM, SCM, etc., the need and importance for integration is bigger than before. Furthermore, most organizations now want to integrate their ISs with those belonging to other organizations. Shopping on internet via credit cards is an important example for integration. In this study we generally propose an extension to represent enterprise application architectures in order to properly support a large variety of integration scenarios between IS, including intra and inter organizations. In particular we will focus on integration of business solutions into e-commerce. We will have statements especially about one of most popular business solutions, ERP, and we will consider especially B2B e-commerce. In fact, any business solution, such as CRM (Customer Relationship Management) or SCM (SupplyChain Management) could be used, conceptually, in this study. We also present an example to illustrate the proposal with real world IS integration we talk about. In this study, xml technologies and web service architecture on Microsoft .Net platform is used.