Balçova (İzmir) kıyı kesiminin hidrojeolojisi
Hydrogeology of the Balçova (İzmir) coastal area
  1. Tez No: 202405
  2. Yazar: ZUHAL ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN TARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Çalışma alanından ondört tanesi sıcak olmak üzere toplam kırkbir tane su örneği alınmıştır.Sıcak sulardan onbir tanesi MTA'nın açmış olduğu derin sondajlardandır ve Balçovakaplıcalarının olduğu alanda bulunmaktadır. Bölgeden alınan su örnekleri üzerinde yapılanjeokimyasal analiz sonuçlarına göre suların hidrojeolojik özellikleri ortaya konmuştur. SularPiper, Schoeller, Wilcox ve ABD Tuzluluk diyagramlarında değerlendirilmiştir. Çalışmaalanındaki sular EC sınıflamasına göre genellikle içme ve sulamada kullanılabilir niteliktedir.Hidrokimyasal fasiyes tipi genellikle sodyum-bikarbonat-klorür tipindedir.Bölgedeki sıcak sularda bulunan bor ve arsenik değerleri içilebilirlik ve sulama amaçlıkullanım açısından tehlike oluşturabilecek niteliktedir. Bor değerleri 0 ile 14,5 mg/l arasındadeğişmektedir. Sıcak sularda en düşük bor değeri 4,6 mg/l olup, en yüksek bor değeri ise 14,5mg/l olup BD-5 kuyusuna aittir. As değerleri 0,4 ppb ile 418,6 ppb arasında değişmektedir.Sıcak sulardaki arsenik derişimleri istenilen standart değerin çok üzerindedir.Çalışma alanından alınan sıcak su örnekleri aragonit, kalsit, kalsedon, dolomite ve kuvarsadoygun olan sulardır. Bu suların, kullanımı esnasında kabuklaşma sorunu olabileceği dikkatealınmalıdır.Sıcak su örnekleri Gigenbach üçgen diyagramında su kayaç ilişkisi dengelenmemiş sular(ham sular) bölgesinde yer almaktadır. Bu nedenle alınan su örnekleri için katyonjeotermometre uygulanmasında elde edilen sonuçlar sadece geçici olarak değerlendirilmiştir.Silis jeotermometre uygulamalarına göre, jeotermal akifer sıcaklıkları 135 ile 188 derecelerarasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
Fourteen hot and twentyseven cold water samples were collected from the area. Eleventhermal deep wells by drilled MTA are located in the Balçova geothermal area.Hydrogeological properties of waters were investigated by using geochemical analyses resultsof selected water samples from the study area. Analyses results were evaluated by plotting onthe Piper, Schoeller, Wilcox and USA-Salinity diagrams. Hydrochemical facies type thewaters is generally sodium-bicarbonate-chlorine.Boron and arsenic values of the thermal waters in the study area are dangerous for drinkingand irrigation purposes. Boron values vary between 4,6 and 14,5 mg/l in thermal waters.Arsenic contents of the thermal waters in the area vary between 0,4 ppb and 418,6 ppb. Theseshow over the limit values.The thermal waters in the study area, with some exceptions, are oversaturated with respect tocalcite, aragonite, chalcedony, dolomite, and quartz. These show that carbonate minerals(calcite, aragonite and dolomite), and silica minerals most likely to be precipitated as scales ingeothermal wells.All of the thermal waters of the study area fall in to the field of immature waters inGiggenbach (1988) diagram, indicating that these waters have not attained equilibrium.Cation geothermometers give unreasonable results for this study. Some of them are lowerthan the measured surface temperatures or much higher than possible. Discarding theunreasonable results the rest of the geothermometry calculations yield reservoir temperaturesbetween 135 and 188 degree celcius. The temperatures obtained from silica geothermometersare more reasonable than those of the cation geothermometers.