Radiated emission emc testing using full anechoic chambers
Tam yankısız odalar kullanılarak hava yoluyla yayılım elektromanyetik uyumluluk testi
  1. Tez No: 202427
  2. Yazar: HÜLYA DÖNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde farklı tipteki elektronik cihazlar aynı ortamda çalısmaktadır. EMC, bir cihazın içinde bulundugu elektromanyetik ortamıyla uyumlu oldugu anlamına gelir; cihazda ortam kaynaklı karısmalar olusmaz ve cihaz, çevresinde bulunan diger cihazlarda karısmalar yaratacak seviyede elektromanyetik enerji yaymaz. EMC'nin en önemli kısmı ?yayılım?dır. AB ve Amerika'da satılmak üzere üretilen tüm elektronik cihazların dısarıya ?yayacak? oldukları alan gücü, hükümet yasaları tarafından belli degerlerle sınırlandırılmıstır. Bir cihazı pazara koyabilmek için, cihazın izin verilen degerlerden düsük seviyede yayılım yaptıgı ölçümlerle kanıtlanmalıdır. Bu nedenle cihaz, kontrollü bir ortamda çalısıyor iken hava yolu ile yayılım testi gerçeklestirilir. Test, ekranlı yankısız oda yada ortam alan gücünün düsük oldugu sehirden uzak ?gürültüsüz? bir elektromanyetik ortamda gerçeklestirilmelidir. Dünya çapındaki düzenleyici gereklilikler, kasıtsız yayıcıların hava yolu ile yaydıgı enerjinin ölçülmesi için Açık Alan Test Sahalarının (AATS) yada Yarı Yankısız Odaların (YYO) kullanımını belirtmektedirler. YYO'lar büyük abatta olup kurulum maliyetleri oldukça yüksektir. AATS'lar ise, yanlız baslarına kullanıldıklarında etkili bir seçim degildirler, çünkü ortam gürültüleri çok yüksektir. Hava yolu ile yayılım testinde YYO'lar yerine, kurulum maliyeti ucuz ve boyutları daha küçük olan Tam Yankısız Odaların kullanılamaz. Fakat Tam Yankısız odalar, önuyumluluk testinde test alanı olarak kullanılabilirler, uyumluluk testi de Açık Alan Test Sahalarında yapılır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, many types of electronic equipments are operating together in the same electromagnetic (EM) environment. EMC means that a device is compatible with its EM environment, which means that no interference is caused by and it does not emit levels of EM energy that cause EMI in other devices in the vicinity. The most important section of EMC is ?emission?. All manufactured electronic devices that would be sold in USA and EU are restricted by government regulations to a very limited ?radiated? field strength leaking out of the case. To market a device, it must be proved by measurement that the device emits fields that are smaller than the permitted values. Hence, radiated emission test is required by operating the equipment in a controlled environment. The test must be done in a ?quiet? electromagnetic environment such as a shielded anechoic chamber or in a facility located well away from urban areas, where the ambient field strength is small. Worldwide regulatory requirements specify the use of Open Area Test Sites (OATSs) or Semi Anechoic Chambers (SACs) for the measurement of radiated emissions from unintentional radiators. SACs have very big sizes and their initial cost is very high. And OATSs are not effective choice if they used alone, because the ambient noise is very high. Full Anechoic Chambers ? which have low initial cost and small size ? can not be used instead of SACs, but they can be used as precompliance test site while compliance test is performed in Open Area Test Site.