Kompozit malzemeden yapılan yaprak yayların analizi
Analysis of composite leaf springs
- Tez No: 202436
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH BELEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalısmanın amacı çeki kuvvetine maruz kalan dört delikli glass fiber-epoksi yaprakyayın yatak mukavemeti, hasar modu ve hasar yükünü deneysel ve nümerik olarakarastırmaktır.Baglantı davranıslarını tespit edebilmek ve hasar yüklerini tahmin edebilmek için sonlueleman analizi kullanılmıstır. Sonlu eleman analizi LUSAS 13.6 programındagerçeklestirilmistir. Problem malzeme olarak lineer geometrik olarak nonlineer seklindetanımlanmıstır. Hasar kriteri olarak Hashin hasar kriteri kullanılmıstır. Analiz nonlineeryük artırımı kullanılarak gerçeklestirilmistir. Çift yönlü glass fiber-epoksi kompozit yaprakyaylar üretilerek mekanik özelliklerinin tespiti için standart testler yapılmıstır. Hasar yüküve hasar modlarını bulabilmek için bir dizi deney yapılmıstır. Yay genisliginin delik çapınaoranı ve kenar uzaklıgının delik çapına oranı degistirilerek cıvata yerlesimi ve fiberdogrultusunun etkisi incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate bearing strength, failure mode, failure load of glassfiber-epoxy composite leaf spring with four circular holes which are subjected to tensileforce are investigated experimentally and numerically.Finite element analysis was used to study the behavior of joints and predict the failure loadand failure mode. The FE analyses were carried out using the FE system LUSAS 13.6version. The problem is defined materially linear and geometrically nonlinear. Hashinfailure criteria is used in the failure analysis. The analyses were performed as nonlinearload increment. The bi-directional glass fiber-epoxy composite leaf springs were producedand standard tests were performed to obtain mechanical properties. In order to find failureload and failure mode, a series of experiment were performed. The effects of bolt locationand fiber direction were studied by varying the width to diameter and edge distance todiameter ratios.