Sismik izolasyonlu yapıların tasarımı
Design of seismic isolated structures
  1. Tez No: 202439
  2. Yazar: MUSTAFA İLKAY URGU
  3. Danışmanlar: DR. AYDIN SAATÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalısmada yapıların periyotlarını uzatmak suretiyle deprem etkilerini azaltmak amacıyla kullanılan sismik izolasyon sistemleriyle insa edilen yapıların tasarım esasları incelenmistir. Öncelikle sismik izolasyon sistemlerinin sınıflandırılması, mekanik karakteristikleri ve teorik esasları detaylı olarak verilmis ve sismik izolasyonlu yapılarla ilgili yönetmelik sartları açıklanmıstır. Uygulamalar bölümünde ise 4 katlı betonarme bir yapının ankastre mesnetli ve üç farklı tipteki sismik izolasyonlu modelleri olusturulmustur. Yapının izolasyonlu modellerinde HDR, LRB ve FPS tipi mesnetler kullanılmıstır. Sismik izolasyonlu yapı modelinin tasarımında UBC 97 yönetmelik sartları dikkate alınmıstır. Yapı modellerinin zaman tanım alanı analizleri SAP2000N bilgisayar programı ile 1999 Düzce Depremi'nin Bolu kaydı K-G ivme bileseni kullanılarak yapılmıstır. Son olarak, yapı modellerinin analizler sonucunda elde edilen göreli kat ötelemeleri, maksimum kat ivmeleri, taban kesme kuvvetleri ve periyotları karsılastırmalı olarak sunulmus ve sismik izolasyon sistemlerinin avantaj ve dezavantajları belirtilmistir.
Özet (Çeviri)
Design bases of the structures, that are built with seismic isolation systems for reducing the earthquake effects by lengthening the structures? periods, are investigated in this study. Initially, the classification, mechanical characteristics and theoretical essentials of the seismic isolation systems are given in detail and the code provisions for seismic isolated structures are explained. In the applications chapter a fixed-base and three different types of isolated models of a 4 storey reinforced concrete structure have been formed. The HDR, LRB and FPS types of bearings have been used in seismic isolated structure models. The UBC 97 code provisions have been considered in designing the seismic isolated structure models. The time history analyses have been carried out for structure models on SAP2000N structural analysis programme by utilising the Düzce earthquake?s (1999) Bolu N-S acceleration records. Finally, storey drifts, accelerations, base shears and periods of the structure models obtained from the analyses are presented and the advantages and disadvantages of the seismic isolation systems are discussed.