Modeling wave propagation in piezoelectric materials
Piezoelektrik materyallerde dalga yayılımının modellemesi
- Tez No: 202440
- Danışmanlar: PROF. DR. VALERY YAKHNO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez akustik medya ve piezoelectrik materyallerde dalga yayılımını tanımlayan kısmi türden differansiyel denklem ve sistemler için baslangıç deger probleminin (BDP) çözümü ile ilgilidir. Yakhno ,V.G ve Akmaz H.K (2005 a, 2005 b, 2006) tarafından 2-D dalga denklemi, 3-D dalga denklemi ve piezoelektrik sistemin BDP nin tam çözümü veren analitik bir metod gelistirildi.. Bu metod kullanılarak akustik medya ve piezoelectrik materyallerin içindeki dalga yayılımının bilgisayar similasyonu yapıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis is related with initial value problems (IVPs) for solving partial differential equations and systems describing wave propagations in acoustic media and piezoelectric materials. The analytic method developed in papers Yakhno ,V.G and Akmaz H.K (2005 a, 2005 b, 2006) was applied for finding explicit formulae of IVPs solutions for 2-D wave equation, 3-D wave equation and the system of piezoelectricity. Using these formulae the computer simulations of wave propagations inside acoustic media and piezoelectric materials have been made.