Fuzzy analytic hierarchy based approach for supplier selection in a washing machine company
Bir çamaşır makinası işletmesinde bulanık analitik hiyerarşi prosesine dayalı tedarikçi seçimi çalışması
- Tez No: 202451
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN KILINÇCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Tedarikçi seçimi birbiriyle çelişen, sayısal ve sayısal olmayan birden fazla kriteri bünyesinde barındıran en önemli karar verme problemlerinden birisidir. Tedarikçi seçimi probleminin amacı işletmenin istekleri doğrultusunda kabul edilebilir maliyete sahip en uygun tedarikçilerin belirlenmesidir. Bu çalışmada, Manisa'da faaliyet gösteren bir çamaşır makinası işletmesinin tedarikçi seçimi problemi ele alınmış ve bulanık analitik hiyerarşi prosesine dayalı bir yaklaşım kullanılarak belirlenen kriterler doğrultusunda en iyi tedarikçi seçilmiştir. Çalışma üç fazda gerçekleştirilmiştir: Birinci fazda, tedarikçi seçimi problemi için ana kriterler ve alt kriterler belirlenmiş ve hiyerarşik yapı oluşturulmuştur. Tedarikçi, ürün performansı ve servis performansı ana kriterleri, literatür taraması ve uzman kişinin tecrübelerine dayanarak belirlenmiştir. İkinci fazda, ana kriter, alt kriter ve alternatif tedarikçilerin ağırlıkları belirlenmiştir. İkili karşılaştırmalarda, bir kriterin diğer kritere olan üstünlüğünün belirlenmesinde dilsel değişkenler ve üçgensel bulanık sayılar kullanılmıştır. Son fazda, ana kriter, alt kriter ve alternatiflerin öncelik değerleri birleştirilip üç alternatif tedarikçinin öncelik değerleri belirlenmiştir. En yüksek ağırlığa sahip olan tedarikçi en iyi tedarikçi olarak seçilmiştir. Excel'de yazılan makrolarla, ana kriter, alt kriter ve alternatiflerin ikili karşılaştırmalarında kullanılan anket formları baz alınarak alternatiflerin öncelik değerleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Supplier selection is one of the most important decision making problems which includes both qualitative and quantitative factors which may conflict with each other. The objective of a supplier selection problem is to identify suppliers with the highest potential for meeting a firm?s needs consistently and at an acceptable cost. In this study, supplier selection problem of a washing machine company in Manisa is investigated and a fuzzy analytic hierarchy process based methodology is used to select the best supplier firm providing the most customer satisfaction for the criteria determined. The study is carried out in three phases: In the first phase, the main attributes and sub-attributes for supplier selection are defined to design the hierarchy structure. The main attributes, which are supplier, product performance and service performance, are determined based on literature survey and the experience of the expert. In the second phase, the weights of the main attributes, sub-attributes and alternatives are calculated. Linguistic variables and triangular fuzzy numbers are used for the preferences of one criterion over another in making pair-wise comparisons. In the last phase, the priority weights for main attributes, sub-attributes and alternatives are combined to determine the priority weights of the three alternative suppliers. The supplier with the highest priority weight is selected as the best supplier. Macros in Excel are used to calculate the priority weights of the alternatives based on the questionnaire forms used to facilitate comparisons of main attributes, subattributes and alternatives.