Ege denizinde trol av kompozisyonundaki değişimler
Variations in the trawl catch compositions in the Aegean sea
- Tez No: 202456
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT CİHANGİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalısmada Temmuz 1991-Agustos 1995 arasında Ege Denizi'nde gerçeklestirilen dip trolü örneklemelerine ait veriler degerlendirilmistir. Ege Denizi ekolojik özelliklerine göre 5 bölgeye ayrılmıstır. Çekilen troller bu alt bölgelere göre derinlik ve mevsim temel alınarak gruplandırılmıstır. Her bir türün birim alana düsen biyokütle miktarı her alt bölge için hesap edilmistir. Alt bölgelere göre hesap edilen biyokütle miktarları oldukça degisken olmasına ragmen (0,22 ile 8,75 ton/km2), bölgeler arasında biyokütle degerlerinin birbirine benzerlik gösterdigi belirlenmistir. Ayrıca tür çesitlilik ve düzenlilik indeksleri hesaplanmıs ve küme analizi ile trol av kompozisyonu yapısındaki benzerlikler incelenmistir. Kuzey Ege Denizi'nde özellikle I. ve II. bölgelerde tür çesitliliginin daha yüksek oldugu ve güneye inildikçe tür çesitliliginin azaldıgı belirlenmistir. Derinligin, trol av kompozisyonu yapısını belirleyen temel bir unsur oldugu, bölgesel ve mevsimsel farklılıkların belirleyici bir etki göstermedigi saptanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, bottom-trawl catch data collected from the Aegean Sea between July 1991 and August 1995 were analysed. The Aegean Sea is divided to five main regions according to its ecological properties, and trawl samples from each region were grouped by these sub regions in the basis of depth and season. The biomass of each species (t/km2) for each sub region were calculated. Although the total biomass estimates according to sub regions were highly variable ranging from 0.22 to 8.75 tonnes, in general similar biomass distribution patterns were observed. Diversity and evenness index were calculated and similarities between each trawl catch compositions were checked by cluster analysis. While the species diversity of northern Aegean Sea, were higher than southern Agean, the highest values were estimated in the regions of I and II. Depth is found as a main factor affecting the trawl catch compositions. Seasonal and regional variations were not found a determinative effect on the catch compositons.