Orta Ege Denizi'nde yayılım gösteren istilacı türlerin farklı balıkçılık yöntemleri ile izlenmesi
Monitoring invasive species spreading in the Central Aegean Sea with different fishing methods
- Tez No: 831448
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ULAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma Ocak 2021-Temmuz 2023 tarihleri arasında Orta Ege Denizi'nde yer alan Kuşadası, Foça, Çeşme, Gümüldür kıyılarında yürütülmüştür. Farklı avcılık yöntemleriyle farklı zemin ve su sütununda bulunan istilacı türler tespit edilmeye çalışılmıştır. Av araçları içerisinde av kompozisyonunda istilacı türlerin tespit edilebilmesi için demersal türler için trol ağı, pelajik türler için gırgır ağı, kıyıdaki türler için de uzatma ağı kullanılmıştır. Toplamda tüm av araçlarında 66 adet balık türü yakalanmıştır. Gırgır ağlarıyla yapılan 8 av operasyonunda 34 tür tespit edilmiş olup istilacı türe rastlanmamıştır. Trol ağları ile yapılan toplam 65 av operasyonunda 40 balık türüne rastlanmış ancak istilacı türe rastlanmamıştır. Uzatma ağlarıyla yapılan 4 av operasyonu sonucunda 22 türe ait balık yakalanmış olup bu türlerden Sokar (Siganus luridus), Lokum (Saurida lessepsianus) türleri istilacı tür olarak av kompozisyonunda tespit edilmiştir. Son yıllarda suyun fizikokimyasal parametrelerindeki hızlı değişimler, istilacı türlerin bazen hızlı bazen ise yavaş yayılım göstermesine neden olarak gösterilmektedir. Bu tür çalışmaların uzun süreçlerde devam etmesi yayılımın gidişatı konusunda daha sağlıklı bir öngörü sağlayabilecektir. Ayrıca operasyon sayısına göre uzatma ağlarının istilacı tür tespitinde daha etkin olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out between January 2021 and July 2023 on the coasts of Kuşadası, Foça, Çeşme, and Gümüldür, located in the Central Aegean Sea. Invasive species found in different soil and water column were tried to be determined by different fishing methods. Trawl nets for demersal species, purse seine nets for pelagic species, and gillnets for coastal species were used to detect invasive species in the catch composition of fishing gear. In total, 66 fish species were caught in all fishing gear. In 8 fishing operations with purse seine nets, 34 species were identified and no invasive species were found. 40 fish species were found in a total of 65 fishing operations with trawl nets, but no invasive species were found. As a result of 4 fishing operations carried out with gillnets, 22 species of fish were caught and among these species, Dusky Spinefoot (Siganus luridus) and Brushteeth Lizardfish (Saurida lessepsianus) were detected in the catch composition as invasive species. In recent years, rapid changes in the physicochemical parameters of water have been shown to cause invasive species to spread rapidly and sometimes slowly. The continuation of such studies over long periods will provide a healthier prediction about the course of the spread. Also, depending on the number of operations, it is thought that gill nets may be more effective in detecting invasive species.