Madencilik sektöründe tatırım projesi, analizi ve yönetimi
Investment product analyzing and management of the mining sector
  1. Tez No: 202460
  2. Yazar: MEHMET ÖZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAYRAM KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maden İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 320
Özet
Günümüzde firmaların ömrünü sürdürüp, yüksek kar marjına ulaşmasının tek yolu, profesyonel şekilde ekonomik yapıyı planlamak ve yönetmekten geçmektir. Diğer firmalar gibi madencilik firmaların da bu hedef doğrultusunda yatırım projeleri hazırlayarak, projenin karlılığını değerlendirmek durumundadırlar. Bu aşamada yatırım projelerinin aşamaları ve ilgili kanun ve yönetmelikler ışığında alınması gereken izinler açıklayıcı bir biçimde incelenerek örnek bir proje üzerinde uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the only way for companies to survive and to reach high profit level, is to plan professionally the economical structures and manage them. Like order companies, mining companies have to prepare invesment projects and to evaluate feasiblity and profit level of the projects. İn this context, the phases of invesment projects are investigated by expressively analyzing the necessary permissions due to laws and regulations and demonstrative applications is carried out in a sample project.