Failure strength of laminated composite plates with multi-pin loaded holes
Çoklu pim yüklemeli lamine kompozit plakların hasar dayanımı
  1. Tez No: 202461
  2. Yazar: ÖZER TEKİNŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KARAKUZU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu arastırmanın amacı hasar davranısı ve 4 rijid pim ile çeki yükü uygulanmıs cam lifiepoksi kompozit plakasının farklı geometrilerinin etkisini ve hasar davranısını incelemektir. (0 / 90 / artı-eksi 45)s dizilimine sahip ve hacimce fiber yüzdesi yaklasık yüzde 60 olan çoklu-pim yüklemeli kompozit plakaların davranısı deneysel ve nümerik olarak incelenmistir. Bu çalısmada incelenen farklı geometri sayısı 72 olup, 2 geometrik seri (Seri A ve Seri B) ve 3 farklı delik mesafe parametresinden (Kenar mesafesinin delik/pim çapına oranı E/D:2,3,4 ; Boylamasına delik mesafesinin delik/pim çapına oranı F/D:2,4,6 ; Enlemesine delik mesafesinin delik/pim çapına oranı G/D:2,4,6,8) olusur. Malzemenin gerilme dagılımlarını elde etmek üzere üç boyutlu sonlu eleman metodu kullanıldı. Analizlerde LUSAS 13.6 sonlu eleman analiz yazılımı seçildi. Çalısma esnasında, ?Hasar modu? ve ?Hasar Yükü?nü belirlemek üzere geometrik dogrusal olmayan analiz metodu ve ?Hashin hasar kriteri? tercih edildi. Nümerik ve deneysel çalısma sonuçları grafige aktarıldı ve kendi içlerinde karsılastırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this investigation is to study the failure behavior and the effect of different geometries of glass-epoxy laminated composite plate which is subjected to a traction force by 4 rigid pins. The behavior of multi-pin loaded composite plates which have the stacking sequence of (0 / 90 / plus-minus 45)s and approx. 60 percent fiber volume fraction has been observed experimentally and numerically. The quantity of the different geometries investigated in this study were 72 which consist of 2 geometric series (Series A, Series B) and 3 different hole distance parameters (The ratio of `edge distance? to `hole / pin diameter? E/D:2,3,4 ; The ratio of `Longitudinal hole distance? to `hole / pin diameter? F/D:2.4.6 ; The ratio of `Transverse hole distance? to `hole / pin diameter? G/D:2,4,6,8) The three-dimensional finite element method was used to obtain stress distribution of the material. For analyzes, LUSAS 13.6 finite element analyze software has been chosen. During the study geometric non-linear analyze method and ?Hashin Failure Criteria? have been selected to determine the ?Failure Mode? and the ?Failure Load?. The results of numerical and experimental study have been plotted and compared with each other.