Stabilization of surficial soils with sand in a salt crystalliser pond
Bir tuz çökeltim havuzunda yüzey zeminlerinin kum ile stabilizasyonu
- Tez No: 202462
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tuz insan hayatında ve kimya, ulaştırma, tarım ve su iyileştirme gibi endüstrilerde anahtar rolündedir ve 2004 yılı itibariyle dünyanın tuz üretimi yaklaşık 208 milyon tondur. Türkiye talebinin yüzde 25'ini karşılayan Tekel Çamaltı Tuzlası Türkiye'nin en büyük tuz üreticilerinden biridir. 19. yy'daki kurulumundan bu yana tesis çoğunlukla insan gücüyle işletilmektedir. 1990'larda eski yöntemle çalıştırılan ve önemli ekonomik zararlara neden olan tuz hasadı için yönetim tarafından modernizasyon çalışması yapılması kararı alınmıştır. Bu gelişme hasat makinesini taşıyacak kadar güçlü olmayan hasat zemini yüzünden başarısızlığa uğramıştır. Bu çalışmanın amacı arazide uygulanabilecek stabilizasyon yöntemini ve gerekli koşulları tanımlamaktır. Bu amaca ulaşmak için stabilizasyon yöntemi olarak sahadaki yüzeysel zeminin sıkıştırılması ve sahadaki yüzeysel zeminin kumla harmanlanması seçilmiştir. Mevcut arazi koşullarını California taşıma oranına (CBR) göre tanımlayabilmek için arazi dinamik koni penetrometre testi (DCP) ile CBR sonuçları arasında bulunan korelasyonlar kullanılmıştır. Zemin özelliklerini iyileştirebilmek için arazi zemini ve kumla altı farklı kum içeriğinde deney örnekleri hazırlanmıştır (yüzde 0, yüzde 10, yüzde 20, yüzde 30, yüzde 40 ve yüzde 50). California taşıma oranı testi (CBR) için modifiye Proctor optimum su içeriğinde ve modifiye Proctor enerjisine maruz kalan farklı karıştırma ve emdirme seçeneklerinde test örnekleri hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Salt has a key role in the human life, and at industry such as chemistry, transportation, agriculture and water conditioning and about 208 million tonnes is the salt production of the world as 2004. Tekel Çamaltı Solar Salt Plant is the one of the biggest producer of salt in Turkey with 25 percent of Turkey?s demand. From the establishment at the end of 19th century the plant has been operated with mostly manpower. At 1990s modernization process has been taken into consideration by administration for salt harvesting which was operated with old technique and causes significant economic loss. This progress has been failed because soil at the harvesting pond surface was not strong enough to bear this harvesting machine. The objective of this study was to define the stabilization method which may be applied at field, and required conditions for this stabilization. In order to achieve this aim soil stabilization method has been chosen as densification of surficial soil and blending of in-situ surficial soil with sand. In order to determine in-situ field conditions according to California bearing ratio (CBR) values, correlations between existing dynamic cone penetrometer (DCP) test results and CBR results have been used. In order to improve soil properties test specimens were prepared with field soil and sand at different six sand contents (0 percent, 10 percent, 20 percent, 30 percent, 40 percent and 50 percent). For California bearing ratio (CBR) test specimens have been prepared at modified Proctor optimum water content and exposed to modified Proctor energy at different mixing and soaking options.