Değişim mühendisliği ve bir konfeksiyon işletmesinde uygulama çalışması
Reengineering and an aplication in a ready-wear garment company
- Tez No: 202463
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN KURUMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüzde iş dünyası çok hızlı değişimler yaşamaktadır. Değişen bu iş dünyasında örgütlerin hayatta kalabilmeleri için gerekli tek yol bu değişime ayak uydurabilmelerinden geçer. Değişim mühendisliği bu değişime ayak uydurabilmek için uygulanan en yeni ve en etkili yönetim geliştirme tekniklerinden birisidir. Bu çalışmanın amacı, değişim mühendisliği yönteminin emek yoğun bir sektör olan konfeksiyon sektöründe uygulanabilirliğini araştırmaktır. Çalışmanın ilk bölümünde değişim mühendisliği kavramı, uygulama yöntemleri ve farklı sektörlerde yapılan uygulama örneklerine yer verilmiştir. İkinci bölümünde ev giyimi (bornoz, gecelik, sabahlık v.b) ürünlerin üretimini yapan bir konfeksiyon işletmesinde yapılan uygulama çalışmasında izlenen yola, üçüncü bölümde ise bu çalışmada elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are rapid changes in the business world. In order to survive, the companies must evolve parallel to the changes. Re-engineering method is one of the newest and the most effective methods of management development applied to catch up with these changes. The scope of this study is to investigate the applicability of this method in ready-wear garment sector. The definition of re-engineering, application techniques and studies for different sectors have been indicated in the first part of this study. The applications steps of the method in a ready-wear garment company specialized on home clothing (bathrobe, night dress, etc.) have been indicated in the second part, and the results of the mentioned application have been indicated in the third part.