Pomza ve zeolitin alkali silika reaksiyonu üzerine etkisi
The effect of pumice and zeolite on alkali silica reaction
- Tez No: 202471
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BARADAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Malzemesi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Alkali silika reaksiyonu, betonda kullanılan çimentodan veya dıs kaynaklardan gelen alkali hidroksitlerle, beton içindeki agregaların içerdigi reaktif bilesenler arasında, nem varlıgında meydana gelen ve zamanla betonun genlesmesi sonucu betona zarar veren bir kimyasal reaksiyondur. Aktif silis içeren reaktif karakterli agregalar opal, kalsedon, kristobalit gibi mineraller içermektedir. Bu çalısmanın ilk asamasında, mineral katkı olarak kullanılacak malzemeler ve bu malzemenin en uygun kullanım oranları belirlenmistir. ASR' nin zararlı etkilerini azaltmak amacıyla mineral katkı olarak çimento yerine pomza, perlit ve zeolit farklı oranlarda kullanılarak, ASTM C1260 hızlandırılmıs harç çubugu metodu ile çimento-agrega-mineral katkı bilesiminin reaktivitesi belirlenmistir. Harç örnekleri üzerinde yapılan deneyler sonucunda, perlitin, genlesmeleri azaltmada pomza ve zeolit kadar etkili olmadıgı görülmüstür. Bu nedenle çalısmanın sonraki asamasında, reaksiyonun zararlı etkilerini azaltan ve belli bir orandan sonra harç örneklerinin genlesme degerlerini, standarttaki genlesme limitinin altına düsürebilen pomza ve zeolit kullanılmıstır. Çalısmanın son asamasında ASR'nin zararlı etkilerini azaltmak için mineral katkı olarak kullanılan pomza ve zeolitin betonun durabilitesine etkisi, yapılan deneylerle incelenmistir.
Özet (Çeviri)
Alkali-silica reaction (ASR) is a chemical reaction that takes place among the cement used in the concrete or alkali hydroxides coming from external sources and aggregates in concrete containing reactive silica components. By time, in the presence of moisture the reaction products cause expansion in concrete. Some of the mineral types that may contain reactive forms of silica are opal, chalcedony, cristobalite. In the first stage of this study, the most suitable of the selected mineral admixture were determined. In order to reduce the harmful effects of ASR, in place of cement various proportions of pumice, perlite and zeolite were used as complementary materials and the reactivity of the combinations of aggregate and the resultant cementitious material was determined in accordance with ASTM C1260 Accelerated Mortar Bar Method. At the end of the tests, it was found that perlite was not as effective as pumice and zeolite in the process of reducing ASR expansion. For this reason, in the later stages of the study pumice and zeolite were used which reduce the harmful effects of the reaction and after a certain rate that may decrease the expansion values of the mortar samples below the expansion limit stated in the standard. In the last stage of the study, in order to reduce the harmful effects of ASR, the influence of mineral admixtures, pumice and zeolite, on the durability of concrete was investigated.