Antitümör aktifliğe sahip elliptisin türevlerinin sentezi ve spektroskopik çalışmaları
Synthesis of ellipticine derivatives which show antitumor activity and spectroscopic studies
  1. Tez No: 202499
  2. Yazar: SİBEL GÜLLE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. YAVUZ ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada bir pridokarbazol türevi olan 11-metil-6H-prido[4,3-b]karbazol bileşiği (5-demetil elliptisin), D tipi sentez planına göre sentezlenmeye çalışılmıştır. Bunun için, daha önceden sentezlenen 4-metil-1,2,3,4-tetrahidro-9H-karbazol-3-karboksilik asit bileşiği başlangıç maddesi olarak kullanılmıştır. Ardışık sentez basamakları ile dördüncü halkanın oluşumu sağlanarak elliptisin türevi sentezlenmeye çalışılmıştır. Sentezlenen maddelerin kromatografik yöntemlerle saflaştırılması yapılmış ve yapıları IR, 1H-NMR ve kütle spektrumları ile aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, 11-Methyl-6H-pyrido [4,3-b] carbazole (5-Demethyl Ellipticine) , which is a pyrido carbazole derivative , was synthesized via D type synthesis plan. So, 4-methyl-1,2,3,4-tetrahydro-9H-carbazole-3-carboxylic acid which was synthesized earlier was used as a starting compound. The ellipticine derivative was synthesized by consecutive synthesis steps to form the forth cycle of this compound. Synthesized compounds were purified by using chromatographic methods and their structures were identified by using IR, 1H NMR and mass spectra.