Determination of chemical composition of precipitation in İzmir
İzmir'deki yağışların kimyasal kompozisyonunun saptanması
- Tez No: 202506
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın ana hedefini İzmir metropolitan şehrinin atmosferine ait yağmurların kimyasal doğasının saptanması oluşturur. Çalışmada İzmir atmosferine ait yağmursuyu örneklerinin kimyasal karakterlerini saptamak için şehir içinde 5 adet örnekleme noktası seçilmiştir. Araştırma İzmir Meteoroloji Bölge Müdürlüğü ile Dokuz Eylül Üniversitesi'nin işbirliğiyle gerçekleştirilmiştir. Örneklerin toplanması meteoroloji ofislerindeki personel tarafından yapılmış, analizler ise Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliği laboratuarlarında gerçekleştirilmiştir. Yağmurların kimyasal özellikleri pH, elemental ve anyonik konsantrasyonlar olarak saptanmıştır. Çalışmada kimyasal tespiti gerçekleştirilen anyonlar SO42-, NO3-, Cl-, F-, Br-, NO22-, PO43-, elemental türler ise Al, Ba, Ca, Cd, Zn, Cr, Pb, Sr, V, K, Mn, Mg, Na, Ni, Cu, Co, Fe'dir. Elde edilen verilere, pH değerleri ve diğer kimyasal parametreler arasında anlamlı ilişkiler olup olmadığını tespit etmek amacıyla bir takım istatistik analiz yöntemleri uygulanmıştır. İstatistik analizlerinin sonucuna göre kirletici kaynaklarının tespitine çalışılmıştır. Çalışmalar sonucunda, İzmir için yaş çökelmenin sahip olduğu ortalama pH değeri 6.1 olarak saptanmıştır. Ayrıca ölçülen pH değerlerinin % 94'ünün 5'in üzerinde olduğu ve nötralizasyonun bölge çoğrafyasına bağlı olarak yüksek miktarlardaki alkali iyonlar ile sağlandığı tespit edilmiştir. Saptanan eser metal konsantrasyonları literatür verileriyle benzer değerlere sahiptir. Bölgedeki yağışların eser metal konsantrasyonlarının şehir alanlarındaki çeşitli yakıt tüketimlerinden ve çevredeki sanayi faaliyetleri ile bölgenin maruz kaldığı, özellikle Avrupa kökenli hava kütlelerinin hareketleri doğrultusunda uzun mesafeli taşınımından etkilendiği düşünülmektedir. İzmir kentinin deniz kıyısında bulunması nedeniyle, beklendiği gibi deniz kökenli mineraller de yağmur sularının kimyasal kompozisyonunda önemli bir yer tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
The major aim of this thesis is to determine the chemical nature of the rainwater in İzmir atmosphere. To achieve determining chemical character of rainwater samples are collected at five stations in İzmir and these studies are conducted by the collaboration between İzmir Regional Meteorological Office and Department of Environmental Engineering of Dokuz Eylül University. Sample collections are done by personnel of meteorological offices and analyses are done in Dokuz Eylül University Environmental Engineering Department Laboratories. The chemical properties of the rainwater are determined as pH, elemental and anionic concentrations of the samples. The selected anions are SO42-, NO3-, Cl-, F-, Br-, NO22-, PO43-, and the elemental types are Al, Ba, Ca, Cd, Zn, Cr, Pb, Sr, V, K, Mn, Mg, Na, Ni, Cu, Co, Fe. Measurement results are exposed to some statistical methods in order to obtain significant relations between acid causing ions and other chemical parameters. The results of these statistical analyses are used for the explanation of possible contributing sources in İzmir atmosphere. By the highlights of these studies, mean pH value of wet deposition for İzmir atmosphere was determined as 6.1. It is found that 94 % of the pH values are above 5 that are measured in the sampling period, and neutralising process of the acidity of precipitation acidity is achieved by high alkali ion concentrations with respect to local geographic properties. Trace element concentrations are similar to previous studies in the literature. The increase in the concentrations of trace metals in the atmosphere of the region is related to the consumption of fuels in urban areas, industrial activities, and long range transport of chemical components especially with air masses from Europe. As İzmir is located in the Aegean shoreline, marine originated chemical components have important effect on the composition of precipitation as expected.