Seramik malzemelerin kırılma tokluğu değerlerinin üç boyutlu sonlu elemanlar yöntemi ile teorik olarak belirlenmesi
The theoretical determination of fracture toughness values of ceramic materials by three dimensional finite elements method
  1. Tez No: 202514
  2. Yazar: ASIM ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TOPARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Her ne kadar malzemelerin kırılma tokluğu değerlerinin belirlenmesinde, deneysel metotlar önemli bir yer tutsa da, seramik malzemeler gibi yüksek sertliğe sahip malzemelerin, deney numunelerinin hazırlanmasında, başlangıç çatlağı oluşturulmasının zorluğu, üç nokta eğme deneyinde uygulanan yükün, çatlak merkezinin uzantısıyla çakıştırılmasının zorluğu ve deney sonuçlarının geçerliliği gibi sebepler, bilim adamlarını daha etkin metotlar geliştirmeye yönlendirmiştir. Bu çalışmada, bor karbür ve magnezyum oksit partikülleri içeren iki farklı tip seramik kompozit malzemenin kırılma tokluğu değerleri, bilgisayar ortamında, üç boyutlu sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak belirlenmiştir. Kırılma tokluğu değerlerinin belirlenmesinde Lineer Elastik Kırılma Mekaniği (LEFM) yaklaşımı kullanılmıştır. ANSYS programı kullanılarak yapılan analizlerden elde edilen sonuçlar, deneysel sonuçlarla karşılaştırılmış ve sonlu elemanlar yönteminin güvenilirliği açıkça görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Although while determining fracture toughness values of materials experimental methods are important, the reasons like the difficulty of forming a commecement crack while preparing experiment samples of the materials which has a high hardness like ceramic materials, the difficulty of boozing the load used in three point bending experiment with the expansion of crack center and the validity the experiment results have led scientists to improve more active methods. In this study, fracture toughness values of two different kinds of ceramic composite materials including boron carbide and magnesium oxide particles have been designated in a computer environment using the three dimensional finite elements method. While determining fracture toughness values Lineer Elastic Fracture Mechanics (LEFM) approach has been used. The results being taken from analysis using ANSYS programme have been compared with the experimental results and reliability of finite elements has been understood clearly.