Büyükelçilik binalarında simgesellik boyutunun irdelenmesi
Analyzing the symbollical characteristics of embassy buildings
- Tez No: 202513
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 293
Özet
Bu tez, büyükelçilik yapılarının mimari özelliklerinin ve ulusal kimliin temsiliyetinde oynadıkları rolün, T.C. Büyükelçilikleri kapsamında incelenmesi, belgelenmesi ve sınıflandırılması amacıyla balanmı bir çalımadır. Aratırmada, Türkiye'nin farklı tarihsel dönemlerdeki dı politikasının yanı sıra, dönemin baskın sosyal, politik, ekonomik faktörlerinin ve mimarlık ortamının, büyükelçilik yapıları üzerindeki mimari yansımalarına odaklanılmıtır. Örneklem grubunu T.C.Büyükelçilik yapıları oluturmakla birlikte, gerektiinde mimari temsiliyet özellii taıyan farklı yapı grupları ve yabancı ülkelere ait elçilik yapılarına da referanslar verilerek çalıma geniletilmitir. Bu yapıların oluturulmasında rol oynayan farklı mimar ve meslek gruplarının yorumları da, konunun çeitli boyutlarda sergilenmesi amacıyla göz önünde tutulmuştur. Çalımada, büyükelçilik yapılarının mekansal örgütlenme biçimlerinin benzer tutumlar izledii gözlenmitir. Bununla birlikte, ulusal kimlik konusunda, mimarlıkta benzer söylemsel ve biçimsel boyutların sürekliliini koruduuna iaret edilmi, T.C. Büyükelçilik yapılarının mimari temsiliyetinin, ?Dou? ve ?Batı? ülkelerinde farklılık gösterdii görülmütür.
Özet (Çeviri)
This thesis is the result of a study to examine, record and classify the architectural characteristics and the function of embassy buildings in the representation of national identity concerning the Turkish Embassies. In the study, besides the foreign politics of Turkey in different historical periods, the architectural repercussions on embassy buildings of the dominant social, political, economic features and architectural millieu of the same period are tried to be elaborated. Different cases having an architectural representative characteristics and the embassy buildings of foreign countries other than the Turkish cases are referred to when necessary. The comments of variety actors in the realization of these Works are analyzed to elucidate of the issue in various levels, as well. The similarity manners on the space organization of the embassy buildings are exposed by this investigation. In the meantime, while similar discursive and formal levels related to the national identity are perennial in architectural discourse in Turkay, the architectural representations of national identity in ?East? and ?West? countries are observed to indicate differences.