Tutkallı tabakalı ahşap ve çelik malzemeli taşıyıcı yapı elemanlarının form ve açıklık kriterleri açısından incelenmesi
Examination of steel and glued laminated timber structural elements according to the form and span criterions
- Tez No: 202515
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CENGİZ YESÜGEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Tez çalısmasında, günümüzün önemli tasıyıcı sistem malzemelerinden olan çelik ve tutkallı tabakalı ahsap (T.T.A.) malzeme konusu arastırılmıstır. Bu arastırma dogrultusunda, her iki malzemenin, malzeme özelliklerine deginilerek, tasıyıcı sistemdeki yerleri ve her iki malzeme ile yapılabilecek tasıyıcı yapı elemanlarının biçimlenis özellikleri tablolar yardımıyla incelenmistir. Bu inceleme sonunda uygulamada en çok kullanılan tutkallı tabakalı ahsap ve çelik malzemeli tasıyıcı yapı elemanları, form ve açıklık kriterlerine göre arastırılmıs ve bu elemanların strüktürel etkinligi; toplam madde miktarı ve ekonomiklik kriterlerine göre birbirileriyle karsılastırılmıstır. Son bölümde ise, tüm veriler karsılastırmalı analiz edilerek, elde edilen sonuçların toplu yorumu yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, the investigation of the materials of steel and glued laminated timber (G.L.T.) which are the important elements of the structural systems of today?s time has been performed. Through the direction of the study, the characteristics of the both materials, their places in the structural elements and the formatted features of structural systems which can be constructed by these two materials are researched by the help of tables. At the end of the study, glued laminated timber and steel equipped structural system, which are the frequently used elements in practice, has been searched in terms of form and span criteria and the structural qualifications of these materials have been compared with each other from the point of views of the criteria of total amount of the material used and the economic costs. In the last part, all the data obtained is analyzed comparatively and the overall comments about the obtained results are made.