Sandalyelerde kullanılan önemli ahşap birleştirmelerin mekanik özellikleri
The Mechanical features of important wooden joints used for chairs
  1. Tez No: 5331
  2. Yazar: İHSAN KÜRELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada, sandalye ayak-kayıt birleştirmelerinde en çok kullanılan düz zıvanalı, kavelalı ve kavelalı-zıvanalı birleştirmelerden hangisinin daha dayanıklı olduğunu ve hangi ayale, kayıtda hangi birleştirmenin kullanılması gerektiğini bulmaktadır. Bu amaçla, sandalye üretiminde en çok kullanılan ağaç olan kayın, yapıştırıcı olarak PVA tutkalı seçilmiştir. Her birleştirme için 10 adet deney numunesi hazırlanarak, Universal deney makinesinde denenmiştir. Deneyler sonucunda, kavelalı birleştirmede kesmeli eğilme mukavemetinin, çekmede ise zıvanalı birleştirmenin daha mukavemetli olduğu tesbit edilmiştir. Yapılan istatistik analizler sonucuna göre, sandalye ön ve arka ayak- kayıtlarında kavelalı yan kayıt ve ayaklarında zıvanalı birleştirmenin uygulanması gerektiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present research is to find out which joining technique, tenon joint or doweled joint or a combination of the two,, that are most common techniques used in joining the leg-rail öf the chair, is more durable and resistant and which joining technique should be used in which leg-rail. In this direction, beech as the tree and PVA glue as the sticking material which are common in chair production, have been chosen. For each joining type, 10 experimental samples have been prepared and tried out at the Universal test machine. As a result, it has been proven that the doweled joint is more resistant to bending, and that tenon joint is more resistant to pull. As the result of the statistical analyses, it has been found out that doweled joints are the best to be used at the front and back leg-rails of the chair whereas tenon joints are the best to be used in the side seat rails.