Eskitme yöntemlerinin denim mamullerin performans özelliklerine etkisi
Effect of worn out methods on denim products performance properties
  1. Tez No: 202551
  2. Yazar: MURAT TARHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİH SARIIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezin amacı, kumlama, lazer ve yıkama gibi son yıllarda popüler olan denim eskitmeyöntemlerinin; mukavemet kaybı, agırlık kaybı ve renk gibi kumas performans özelliklerineetkilerini arastırmaktır.Arastırmada, tek tip denim kumas üzerine lazer ve kumlama ile eskitme yöntemleri,degisik siddet ve basınçlarda uygulanmıs ve daha sonra kumaslar farklı türde yıkamaislemlerinden geçirilmistir. Ayrıca diger bir gruba da sadece farklı türlerde yıkama islemleriuygulanmıstır. Son olarak eskitme islemi uygulanan bütün kumasların mukavemet kaybı,agırlık kaybı ve renk degerleri saptanmıstır.Arastırma sonunda, denim eskitme yöntemlerinin, kumasın mukavemet ve agırlıgınıazaltmakta oldugu ve bu azalmanın uygulanan eskitme yönteminin yogunluguna baglı olarakdegistigi gözlemlenmistir. Kumasta meydana gelen renk açılmasının eskitme yöntemlerininyine yogunluguna baglı olarak arttıgı; geri boyama degerlerinin ise hipoklorit ve lakkazenzimi ile yapılan agartma islemlerinde azaldıgı, diger yıkama islemlerinde ise arttıgıgözlemlenmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of worn out methods such as sand-blasting,laser and washing on denim products performance properties.In this study, on a one type of denim fabric, worn out methods of laser and sand-blastingwere applicated in different intensity and pressure and then fabrics were washed in differenttypes of washing processes. Also another denim fabrics group was washed in only differenttypes of washing process. At the end of study, values of weight, color abrasion and tensilestrength of denim fabrics were measured.As a result, worn out methods decrease tensile strength and weight values and the decreaserate are changing due to the intensity and the pressure of worn out methods. Color abrasion ofthe fabrics is changing again due to the intensity and the pressure of worn out methods.Backstaining values decrease after laccase enzyme and hypochlorite bleaching but after otherwashings, backstaining values increase due to washing type