Blood bank management system application software
Kan bankası yönetim sistemi uygulama yazılımı
- Tez No: 202552
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ALP KUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Kan bankası hastalara grkli olan kan bilşenlerini temin tmek, bu bileşenlerin kullanılabilirliğini belirlemek, kan ürünleri hazırlamak, dpolamak ve dağıtmak amacıyla kurulmuş birimdir.Kan bankası bilgi yönetim yazılımıyla birimin iç süreçlrinin optimize dilerk süreç-rol-kaynak üçgeninde verimliliğin sağlanması, çalışan personelin iş yükünün azaltılması, laboratuar cihazları, karar destek sistemlri yardımıyla kişisel hata oranlarının en aza indirilmesi, ulusal ve uluslararası standartların kulanılmasıyla veri dağıtımının mümkün kılınabilmesi, birim glirlerinin kontrol altına alabilmesi amaçlanmaktadır.Bu tez sonucunda geliştirilen yazılımın temel hedfi insan hayatını doğrudan etkileyebilecek kan merkzi vrilerinin güvenilir ve tutarlı bir şekilde kayıt altına almak ve bu vrilerden ihtiyaçlar doğrultusunda çıkarımlar yapabilmektir. Tezin içeriğinde uluslararası ürün etiketleme standartı ISBT 128 kullanımı, kan bankasının bilgisayarlaştırılması için izlenebilecek yöntem önerisi ve bu yöntem ile geliştirilen Dokuz Eylül Üniversitesi Kan Bankası Yöntim Sistemi Uygulama Yazılımını irdeleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Blood bank i a unit for carrying out ali of the operation for producing blood component, determining usefulnes of thee component, preparing blood products, storing and distribution of blood component.The aims of developing blood bank management application oftware are providing effıciency between the element of proce-role-source triangle by optimizing internal procees, decreaing the workload of blood bank taff, minimizing ource of erroneou by integrating automated laboratory intrument and developing deciion-making mechanim, implementing widen able application by uing national and international standard, under-controlling income of blood bank.Main target of the application that developed a the reult of this thesis is collecting and interpreting the blood bank data, which can directly affect the life of a human, in reliable and stable manner. in thi thesi, following topics will be mentioned; labeling guide with ISBT 128 tandard for blood bags, the method that could be followed for computerization of blood banking and the result oftware Dokuz Eylül University Blood Bank Management Sytem Application Software.