Medical database design
Tıbbi veri tabanı tasarımı
- Tez No: 202568
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KUNTALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma, hasta takibi, daha iyi tedavi süreçleri yaratma ve tıbbi data kayıtlarınındaha verimli kayıt altında tutulması amaçlarıyla hazırlanmış bir `hastane bilgi sistemi'uygulamasını içermektedir. Söz konusu uygulama, sunucu-istemci yapısı ve dünyaçapında ağ teknolojisinin nimetlerinden faydalanılarak hazırlanmıştır. Bu uygulamadahilinde bir tıbbi veri tabanı tasarımı yapılarak uygulamada transfer edilecekverilerin sistemli ve efektif olarak kullanılması sağlanmıştır.Tezin araştırma aşamasında, günümüzde kullanılmakta olan hastane bilişim sistemleriincelenmiştir. Bu bilişim sistemlerinin yapıları, geliştirme platformları, uygulamageliştirirken izledikleri yöntemler vs. incelenerek artıları ve eksileri çıkartılmıştır.Yapılan çıkarımlar sonucunda hastane bilişim sisteminin yapısına ve yazılımgeliştirme platformuna karar verilmiştir. Bu doğrultuda veri tabanı tasarlanmış veuygulamaya konulmuştur.Geliştirilen hastane bilişim sisteminde hasta, hemşire ve doktor ilişki üçgenine ağırlıkverilmiştir. Uygulama, doktor ve hemşirelerin, kendilerine atanan hastaların tetkik veilaç gibi ihtiyaçlarına sürekli hakim olabilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Bu sisteminözelliği, hasta ve doktorların bulunduklar her yerden (hastane içi veya dışı) hastalarınıgüvenli bir şekilde takip edebilmeleri ve işlemlerini gerçekleştirebilmeleridir. Ayrıcabir hasta kabul ve çıkış sistemi de entegre edilerek hastanedeki iş yükü ve beklemesüresi en aza indirilme yoluna gidilmiştir.Söz konusu uygulama, SMYRNA_HIS dosyasında, ekte sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work covers a Hospital Information System application developed for patientinformation monitoring, better patient treatment and more efficient medical recordpurposes. The application in question uses the benefits of the client-server architectureand the benefits of the world-wide-web. For the hospital information system inquestion, a medical database design has been made to ensure the effective usage ofdata transferred, during the process.At the research phase of this work recent hospital information systems have beeninvestigated. The architectures, development platforms, design and implementationstyles etc. have been studied in detail. Deriving the pro?s and con?s of the recentsystems led us to the architecture and development platform decision of our system.The medical database design has been made after the whole research and has beenbrought into life.The hospital information system focuses on the patient-physician-nurse triangle andpatient treatment process. The system has been designed to give the physicians andnurses to take effective care on their patients. This has been ensured even if they areoutside the hospital. The treatment and decision support process takes securely place.Also a patient check-in and checkout module has been implemented to reduce theworkload and waiting time in the hospital.The hospital information in question is attached in the SMYRNA_HIS folder beneaththis document.