Yapı Kooperatifleri Birliği konut sunumunda İzmir'de bir ilk Egekent-1 örneği
The fist case in housing supply by the Union of Housing Cooperatives in İzmir Egekent-1
  1. Tez No: 202575
  2. Yazar: BETÜL KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Türkiye' de, Cumhuriyetin ilanı ile birlikte ilk Ankara' da ortaya çıkan konut sorunuII. Dünya Savaşı sonrası hız kazanmıştır. Kentlerdeki nüfus artışına paralel olarakkonut ve kentsel hizmetler gereksinimi de çoğalmış ve büyük boyutlara ulaşmıştır.Konut sorunundan en fazla etkilenen kesim dar gelirli aileler olmuştur. Mevcutpiyasa koşullarında konut edinemeyen dar gelirli kesim ?gecekondu? denilensağlıksız ve altyapı hizmetlerinden yoksun bir barınma sistemi geliştirmiştir. Budurum karşısında devlet tarafından konut problemini çözümleyecek bazı tedbirleralınmaya başlanmıştır. Ancak alınan tedbirler konut sorununun giderek artan birbiçimde kendini hissettirmesine engel olamamıştır. 1980' lere gelindiğinde konutihtiyacı ulaştığı yüksek boyutu ile bu alanda yeni düzenlemeler yapma ihtiyacınıortaya çıkarmıştır. Toplu Konut Yasaları gündeme gelmiş ve bu yasalar ile birliktekonut sektöründe bir canlanma söz konusu olmuştur.Ruhsatlı konut sunum biçimlerinden biri olan konut kooperatifleri ile konutüretiminin ilk ortaya çıkışı 1934' lere dayanmaktadır. 1960' lı yıllardan sonra konutkooperatifleri ile konut üretimi giderek artmış 1980' li yıllarda toplu konut yasalarıile hız kazanmıştır.İzmir'de de 1980' lerde çıkarılan Toplu Konut Yasaları ile hareketlenen konutsektöründe, konut kooperatiflerinin örnekleri önemli bir yer tutmaktadır. İzmir' deKent Kooperatifçiliği modeli ile üretilen ilk toplu konut olması ve üretilen konutsayısı ile de ölçeği bakımından önemli yer teşkil eden Egekent-1' in başarısı bu tezkapsamında incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Housing problem, that had firstly emerged in Ankara after the establishment ofTurkish Republic, increased after the 2nd World War. Relative to the populationincreases in the cities, housing and the other urban infra structural requierments hasincreased as well.Housing was one of the most important problems of the deprived part of society thelow income groups. In market conditions, some low income groups had to developan unhealty house form called ?shantytown? that lacked urban infra structure.Therefore, with govermental policies some measures were taken to block thedevelopment of this kind of houses but these precautions were nor enough. In 80? sthe housing necessity caused searches for urgent reorganization plans. Mass Housinglaws were establihed and by these laws, a clear resurgence observed in the housingsector.The Housing Cooperatives that had first developed at 1934 represents a type oflicensed reidence. This development pattern had rised after 1960s. With theestablishment of Mass Housing Laws in 1980s production of housing units had greatincreases.The housing sector that had accelerated vith the establishment of Mass Housing Lawcreated important housing cooperative samples also in İzmir. The success ofEgekent1 that is one of the important mass housing projects depending on its scaleand the amount of units is examined in this thesis the sample of first Mass Housingtaht has been produced by Housing Cooperative Model.