Az katlı yapılarda taşıyıcı sistem olarak çelik malzemenin kullanımı
The use of structural steel in low-rise buildings
- Tez No: 202580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM KAMİLE AKTUĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışmada amaç, az katlı yapılarda kullanılan çelik taşıyıcı sistemleri, geçilen açıklık ve kullanılan strüktür sistemi açısından, yerinde incelemek suretiyle araştırmak ve yapılan araştırmaları tasarlanan bir örnekle yorumlamaktır.Tez çalışmamın ilk bölümlerinde; az katlı yapı kavramı, taşıyıcı sistemler, çelik malzeme ve çelik yapı kavramları açıklanmıştır. Çelik malzemenin genel anlamda tanımı yapılmış ve çelik yapıların mimarlık tarihi içerisindeki gelişimi ele alınmıştır. Strüktürel çeliğin üretim yöntemleri açıklanmış, üstün ve sakıncalı özellikleri üzerinde durulmuştur. Çelik fabrikasyon ürünleri, hadde mamüller anlatılmıştır. Çelik yapı bileşenleri arasındaki bağlantı yöntemleri ve birleşim türleri açıklanmıştır. Az katlı çelik yapılarda kullanılan taşıyıcı sistemler geometrik çıkışlı taşıyıcı sistemler kapsamında incelenmiştir.Türkiye'de günümüzde ve geçmişte demir-çelik sektöründe yapılmış bazı az katlı çelik yapı örneklerinin, taşıyıcı sistem ve geçilen açıklık kriterleri açısından incelenip, verilerin tablolarla karşılaştırıldığı çalışmanın sonuç bölümünde, az katlı çelik taşıyıcılı sistemlere örnek olarak Adnan Menderes Havalimanı Terminal Binası Giriş Saçağı tasarlanmış, plan ve kesitleri çizim olarak aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the usage of structural steel in low-rise buildings according to structural system which is used and the span width by giving examples.In first parts of thesis, I explain low-rise buildings, structural systems, steel materials and steel structures. The definition of steel is given and the development of structural steel in architectural history is given chronologically. Add to this, structural steel production methods and properties are given also. And then steel products are described. Structural steel combinations and connection methods are defined. Structural steel in low-rise buildings are studied in the concept of geometrical structural system.In conclusion, some low-rise examples that is built in iron-steel sector in Turkey are researched and to investigate about structural system and the distance passed through. After this, made an evaluation and results shown by table. At the end of the thesis, I designed ?Adnan Menderes International Airport Entrance Canopy? and this project?s, plans and cross-section drawings are attached.