Cıvatalı kompozit bağlantılarda hasar analizi
Failure analysis of bolted composite joints
- Tez No: 202585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH BELEVİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, üzerine ön gerilme uygulanan cıvata tarafından zorlanan 0-90 derecefiber yönlenme açısına sahip örgülü plakalardaki hasar yükünün ve hasar modunuaraştırmaktır. Buna ek olarak ön gerilmelerin ve rondelanında plaka üzerine etkisi deincelenmiştir. Hasar analizi deneysel olarak yapılmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde konu hakkında genel bir bilgi verilmiştir. İkinci bölümündekompozit malzemelerin genel özelliklerinden bahsedilmiş, kompozit malzemelersınıflandırılmış ve kullanım alanlarından bahsedilmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde kompozit malzemeyi oluşturan genel elemanlar ve türlerindenbahsedilmiştir. Dördüncü bölümde ise deneysel çalışma anlatılmış ve yorumlar yapılmıştır.Çalışmanın son bölümünde deneysel çalışmadan elde edilen sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the failure loads and the failure modes of the wowencomposite plates, having 0-90 degree fiber orientation angles, and which have been loaded bythe bolt, preload applied. In adition to this, the effects of the preload and the washer areexamined. The failure analysis is performed experimentaly.In the first part of this study, general information about the objective is given. In the secondpart, general properties of composite materials are mentioned, they are classified and theexplanation is made that where they are used.In the third part general elements and kinds are examined which form composite materials. Inthe fourth part experimental study is mentioned and discussed. In the last part the results aregiven.