Çok cıvatalı kompozit bağlantıların çevresel aşınma altındaki performansları
Performance of bolted composite joints under the enviromental corrosion
  1. Tez No: 343019
  2. Yazar: MEHMET GÜLLÜBAHÇE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİH BELEVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, çok cıvatalı kompozit bağlantıların çevresel aşınma altındaki performanslarını araştırmaktır. Buna ek olarak ön gerilmelerin ve parça boyutlarının etkisi de incelenmiştir. Hasar analizi deneysel olarak yapılmıştır.Çalışmanın ilk bölümünde konu hakkında genel bir bilgi verilmiştir. İkinci bölümünde kompozit malzemelerin genel özelliklerinden bahsedilmiş, kompozit malzemeler sınıflandırılmış ve kullanım alanlarından bahsedilmiştir.Çalışmanın üçüncü bölümünde kompozit levha birleştirmeleri ile ilgili çalışmalar incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise kompozit malzemelerin sayısal analizi anlatılmıştır. Beşinci bölümde hasar kriterleri açıklanmıştır. Altıncı bölümde cıvata bağlantılı kompozit yapılarda tasarım kriterleri anlatılmıştır.Çalışmanın yedinci ve sekizinci bölümlerinde deneysel çalışmalar verilmiş son bölümünde ise çıkan sonuçlar incelenmiştir.Anahtar sözcükler : Kompozit, hasar Analizi, ön Gerilme, cıvata, çevresel aşınma
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out the performance of bolted composite joints under the enviromental corrosion. In adition to this, the effects of the preload and dimensions of parts are examined. The failure analysis is performed experimentaly.In the first part of this study, general information about the objective is given. In the second part, general properties of composite materials are mentioned, they are classified and the explanation is made that where they are used.In the third part composite slab joints are examined. In the fourth part numerical study is mentioned and discussed. In the fifth part damagae criterias are examined. In the sixth part design criteria is mentioned and discussed.In thelast part the results are given.Keywords : Composite, failure analysis, preload, bolt, environmental corrosion