Düşük enerjili iyon-atom çarpışmalarında tek elektron yakalanması
Single electron capture in low energy ion-atom collisions
  1. Tez No: 202584
  2. Yazar: ŞENAY KENAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KADİR AKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Düsük enerjili iyon-atom çarpısma sistemlerinin incelenmesi, atom ve molekül fizigindehem teorik hem de uygulamadaki yeri bakımından temel bir öneme sahiptir. Son yıllardabu çarpısma sistemlerinin incelenmesi için uygun deney düzeneklerinin olusturulması vemodern iyon kaynaklarının kullanılması ile birlikte süreci modellemeye yönelik teorikçalısmalarda da basarılı gelismeler saglanmıstır.Bu çalısmada; yavas çarpısmalarda hedef tanecikten, gelen iyonun belirli bir enerjiseviyesine elektron transferi reaksiyonunun modellenmesinde kullanılan iki farklı yöntemincelendi. Bunlardan biri Landau-Zener olasılık fonksiyonu ile elektron yakalanma tesirkesitinin bulunmasıdır. Digeri ise, hem çarpısma dinamiginin hem de tek elektronyakalanmasının daha ayrıntılı biçimde tanımlanmasına imkan veren, moleküler orbitallerinyakın çiftlenimi yönteminin yarı klasik çarpısma parametresi formülasyonundakullanılmasını içerir. Bu iki yöntemin birbirlerine göre üstünlükleri ve zayıflıklarıyorumlanmıstır.
Özet (Çeviri)
The study of low energy ion-atom collisions has a basic importance in atomic andmolecular physics because of its valuable outcomes in both theoretical investigations andapplications. In recent years, successful progress has been made in theory of modelling thecollision process by using modern ion sources and experimental setup.In this work we have studied two different methods which are used to modelling thereaction of electron transfer to a specific state of projectile ion from target. One of them isemploying the Landau-Zener probability function to calculate the electron capture crosssections. Other one is the molecular orbital close-coupling method in its semiclassicalimpact parameter formulation which allows us to get more detailed information of thecollision dynamics and also about the single electron capture. Their advantages anddifficulties have been reported.