Three dimensional flight simulation
Üç boyutlu uçuş simülasyonu
- Tez No: 202599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN ÇEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tezin asıl amacı, üç boyutlu uçus simulasyonlarının incelenmesi vemodellenmesidir. Bu çalısmada, gerçek yeryüzü verileri ve uydu fotografları islenerek,kullanıcıya gerçeklik hissini verebilen üç boyutlu grafiksel bir uçus simulasyonugelistirilmistir. Simulasyon, girdi olarak DTED (Digital Terrain Elevation Data ? SayısalArazi Yükselti Verisi) adlı bir dosya tipini okumakta ve arazi yüzeyini olusturmak içinstandart bir yöntem olan üçgen ag yapısını kullanmaktadır. Grafıksel yüzeymodellemesindeki zorluklar, arazinin çok büyük olması ve karmasık bir yapıdabulunmasından kaynaklanmaktadır . Bu zorlukları asmak için çesitli arazi modellemeteknikleri kullanılmıstır.Ayrıca, uçagın fiziksel verileri islenerek bir aerodinamik model olusturulmustur. Bumodel, simule edilen uçaga ait karakteristik özellikleri tasıdıgından ve baska uygulamalartarafından da kullanılabilecek bir yapıda oldugundan, bir dinamik bag kütüphanesi (dll ?Dynamic Link Library) olarak tasarlanmıstır. Kullanıcının kontrolleri bir kumanda kolu(joystick) vasıtasıyla aerodinamik modele girdi olarak iletilir. Bu kontroller ile birliktehareket denklemleri kullanalırak uçagın dünya üzerindeki konumu ve açıları olusturulur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to study and model 3-D flight simulations. In thiswork, a 3-D flight simulation which gives the user the feeling of reality is improved byprocessing real earth terrain data and satellite images. The simulation reads a file typecalled DTED (Digital Terrain Elevation Data) as an input, and constructs the surface ofthe terrain by using the triangular mesh structure which is a standard method. Thedifficulties in graphical terrain modeling are caused mainly by the huge size and thecomplex structure of the area. To overcome these difficulties, a variety of terrainmodeling techniques are used.In addition to these, an aerodynamic model has been constructed by processing thephysical data of the aircraft. This model is designed as a Dynamic Link Library (dll)because of the fact that it carries the characteristics of the simulated aircraft and it has astructure that it can be used by other applications. The user?s control is sent to the modelas an input by using a joystick. The position and the orientation of the aircraft areconstructed by using these controls with motion equations.