Solid waste recycling economics according to citizen income level
Gelir seviyesine göre katı atıkların geri kazanılmasının ekonomisi
  1. Tez No: 202604
  2. Yazar: ASLI KONAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖRKEM ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı; İzmir şehrinde üretilen katı atıkların miktarını ve geri kazanılabilir atıkların, oluşan katı atık içindeki payını bulmak, ayrıca geri kazanım amacı ile ayrı toplama yapılması durumunda ne ölçüde başarılı olunacağını belirlemektir.Bu amaçla, İzmir şehrindeki düşük, orta ve yüksek gelirli hanelerde üretilen çöpün miktar ve türlerini belirlemek amacı ile farklı mevsimlerde örneklemeler yapılmıştır. Her gelir düzeyinden yirmi gönüllü aile çalışmaya katılmıştır. Ailelerden atıklarını yeşil çöp, kül ve geri kazanılabilirler olmak üzere üç grup halinde biriktirmeleri istenmiştir. Örnekleme sonbahar, kış, ilkbahar ve yaz mevsimlerinde ve her mevsimde iki hafta boyunca yürütülmüştür. Her örnekleme gününün sonunda atık torbaları ailelerden toplanmış ve derhal analizlenmek üzere laboratuara iletilmiştir. Bütün torbalar tartılmış, geri kazanılabilirler türlerine göre ayrılmış ve yeşil çöp su muhtevası , organik madde, toplam azot, toplam organik karbon ve ısıl değer gibi özellikleri bakımından analizlenmiştir.Sonuçlar değerlendirildiğinde, İzmir evsel katı atıklarının ana bileşenlerinin şu oranlarda olduğu belirlenmiştir: % 55 yeşil çöp, %15 kül ve %30 geri kazanılabilirler. Yüksek gelirli haneler en fazla oranda geri kazanılabilir üretmektedir (%41), üretilen geri kazanılabilirlerin ise %40 ını plastikler oluşturmaktadır. Yeşil çöp tüm mevsimler için en fazla oranda üretilen atık grubuyken kül en çok kış aylarında üretilmektedir.Yeşil çöpün kimyasal analizlerine dayanarak bu atık grubunun yüksek su muhtevası (%74) ve düşük ısıl değeri (3000 kcal/kg) ile yakma için uygun olmadığı görülmektedir. Kış, bahar ve yaz aylarında düşük olan C/N oranı sebebi ile de uygun kompostlama şartlarının sağlanabilmesi için destekleyici miktarda karbonun yeşil çöpe ilave edilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the amount of domestic solid waste generated and the share of the recyclables in the solid waste, and also to determine the achievement of separated collection of recyclables for the city of Izmir.For this purpose, curbside domesic solid waste sampling was conducted in low, medium and high income level huseholds of Izmir city to determine the amount and the type of waste generated in different seasons. Twenty volunteer families from each income level participated the study. The families were asked to collect their wastes in three groups; green wastes, ash, and recyclables. The sampling was repeated for fall, winter, spring and summer seasons and two weeks of sampling interval was applied in each seson. At the end of each sampling day, the waste bags are collected from the families and they were delivered to the laboratory to be analysed immediately. All waste bags were weighted, the components in the bag of recyclables were sorted, and the green waste is used to determine its analytical properties, such as water content, organic matter content, total nitrogen (TNd), total organic carbon (TOCd), and calorific value.According to the results, it was found that the ratios of major components in the domestic solid waste of İzmir were as follows; 55 % green waste, 15 % ash, and 30 % recyclables. High income level households are generating more recyclables (41%) and 40% of the recyclables are the plastics. Green waste is generated in the highest amount in all seasons, while ash is generated in winter mostly.According to result of chemical analyses of green waste; with high water content (74 %) and low calorific value (3000 kcal/kg dw) this waste group is not available for incineration. Since C/N ratio is also low in winter, spring and fall seasons, supplementary carbon needs to be added to fix this ratio to obtain optimum conditions for composting.