Receiver design for indoor wlan by using microstrip structures
Bina içi kablosuz yerel alan ağları için mikroşerit yapılar kullanımıyla alıcı tasarısı
  1. Tez No: 202605
  2. Yazar: DENİZ KORKMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde kablosuz uygulamalar gitgide üstün olmaktadır. htiyaçları karsılamak içingerçeklestirilen çesitli Kablosuz Yerel Alan Agları mevcuttur. Böyle bir ag tasarlanırkenbazı faktörler göz önünde bulundurulmalıdır. Bunlar; menzil, maksimum bit hızı,tasınabilirlik, güç tüketimi ve maliyettir. Bu tez; bu faktörleri karsılayan bir sisteminteknik özelliklerini, tasarını ve gerçeklestirilmesini kapsar. Bu tezin amacı, mikro-serityapılar kullanarak mikrodalga frekans bölgesinde çalısan Frekans KaydırmaAnahtarlamalı Kablosuz Yerel Agı için bir alıcı olusturmaktır. Sistem, anten, yükselteç,güç bölücü, bant-geçiren filtre, diyot detektör, gerilim karsılastırıcı devrelerinden olusur.Gerilim karsılastırıcısı hariç devreler, düzlemsel, küçük, ucuz, yapımı kolay ve hızlı olanmikroserit devreler olmasından dolayı, AWR Microwave Office yazılımı kullanılarakolusturuldu.
Özet (Çeviri)
Wireless applications are becoming more and more predominant today. There arevarious Wireless Local Area Networks (WLAN), which have been implemented to meetsome demands. When designing such a network a number of factors have to beconsidered. These are range, maximum bit rate, portability, power consumption andcost. This thesis covers the specifications, design and implementation of a system thataddresses these factors. The objective of this thesis is to build a Receiver for FrequencyShift Keyed (FSK) wireless local area network (WLAN) that operates in the microwavefrequency range by using microstrip structures. The system consists in antenna,amplifier, power divider, bandpass filter, diode detector and voltage comparator circuits.The circuits are built using AWR Microwave Office software since they are microstripcircuits that are planar, small, easy and fast to make, and cheap except voltagecomparator.