İskenderun-Belen bölgesinin rüzgar enerjisi ve elektrik üretim potansiyeli
Wind energy and electric production potential of İskenderun-Belen site
  1. Tez No: 202606
  2. Yazar: ALİ KEMAL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Enerji, özellikle de elektrik enerjisi, insan hayatında tartısmasız bir öneme sahiptir. Onsuz bir yasam, günümüz kosullarında neredeyse mümkün değildir. Bunun yanısıra gelisen teknolojiye paralel olarak ortaya çıkan çağdas gereksinimlerinden dolayı, gün geçtikçe artan elektrik enerjisi sarfiyatı, insanoğlunu yeni enerji kaynakları aramaya itmektedir. Yenilenebilir, temiz, ucuz bir enerji olan rüzgar enerjisi de bu yeni enerji kaynaklarına bir örnektir. Genel anlamda ?rüzgar enerjisi? konusunun incelendiği ve özelde ise Be l e n örneğinin ele alındığı bu tez çalısmasında izlenilen yöntem; enerji, enerji türleri, rüzgar enerjisi ve bunu sağlayan rüzgar türbinleri ile ilgili teorik bilgiler vermek, bu bilgileri kullanarak Belen'in elektrik enerjisi ihtiyacının rüzgar enerjisi ile karsılanmasını arastırmaktır. Mevcut verilere göre elde edilen ölçüm sonuçları değerlendirildiğinde, (Çizelge 4.1- Çizelge 4.12) rüzgar hızının aylara göre dağılımında, yaz aylarında rüzgar hızlarında belirgin bir artıs görülmektedir. Özellikle Temmuz ayında rüzgar hızı 17,04 m/s hızına erismis olup, bir yıl içerisinde en yüksek potansiyele sahip olmaktadır. Buna karsın, kıs mevsiminde en düsük rüzgar hız değerleri ölçülmüs olup, en düsük rüzgar hız değeri 1,9 m/s ile aralık ayındadır. Kıs mevsiminde ortalama rüzgar hızı 5,94 m/s, ilkbahar mevsiminde 7,31 m/s, yaz mevsiminde 9,77 m/s, sonbahar mevsiminde ise 6,78 m/s'dir. Bu veriler doğrultusunda, ölçüm aldığımız bölge, rüzgar türbini kurulduğu takdirde buradan, yaz aylarında, diğer aylara göre, daha fazla elektrik üretimi olacaktır. Arastırma sonunda, elde edilen rüzgar enerji potansiyelinin günümüz kosullarında ekonomik bir enerji santrali kurulması için yeterli olduğu ve rüzgar enerjisi ile elektrik üretiminin sağlanabileceği vurgulanmıstır. Anahtar Kelimeler : Belen, Rüzgar enerjisi, Elektrik üretimi.
Özet (Çeviri)
There is no doubt that energy, espacially electrical energy has big importance in our lives. It is almost impossible to survive without it. Beside, the energy consumption increasing day by day parallel to technological developments force, man to find new energy resources. Wind energy is also an example for these renewable, clean and cheap energy resources. The following method in this thesis, the wind energy in general and the Belen example in particular; I gived theoretic information about energy, kinds of energy, wind energy and wind turbin and I searched wind energy that it is necessity to Belen?s electric energy. ?f it is appreciated measurement results, (Table 4.1-4.12) we can see a clear increasing in wind speeds in summer months in wind speed distrubution to months. ?n particular, wind speed is 17,04 m/s in July and it has the most calcuate potential in one year. In addition, It is measuremented the least wind speed in winter and the least wind speed is 1,9 m/s in december. Average wind speed is 5,94 m/s in winter, 7,31 m/s in spring, 9,77 m/s in summer, 6,78 in autumn. ?n addition to this information, the region that it was measurement, if wind turbin is set up, electric production will be the more increase in summer. Consequently, wind energy potential is enough to set up an economic energy santral to today, and electric production will be got by wind energy. Key words : Belen, Wind energy, Electric production.