Doğu Akdeniz bölgesinin rüzgar enerji potansiyelinin incelenmesi
Investigation of wind potential of the Eastern Mediterranean region
- Tez No: 557631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMA KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkiye'nin yüksek enerji ihtiyacı ve bu enerji ihtiyacını yerli kaynaklardan sağlamaya çalışması, son yıllarda ülkenin enerji politikalarını yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde yoğunlaşmasını sağlamıştır. Türkiye yüksek rüzgar enerji potansiyeline sahip bir ülkedir. Ancak halen rüzgar açısından birçok verimli bölge ekonomiye kazandırılmayı beklemektedir. Bu çalışmada rüzgar potansiyeli yüksek bir bölge analiz edilmiş ve bölgeye kurulacağı varsayılan bir rüzgar enerji santralinin ön fizibilite çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Hatay ili Belen ilçesinde yapılan çalışmanın birinci bölümünde, 2013-2016 yılları arasında Belen meteoroloji istasyonunda kaydedilen saatlik rüzgar hızı ve rüzgar yönü verileri kullanarak WAsP programı yardımı ile her yıl için ayrı ayrı rüzgar enerji potansiyeli incelenmiştir. Aynı bölge içerisinde 2012 yılından beri enerji üretimine devam eden ve gerçek elektrik enerjisi üretim miktarı bilinen bir rüzgar enerji santrali de bulunmaktadır. Bölgedeki rüzgar enerji santralinde bulunan iki adet rüzgar türbini referans türbinler olarak seçilmiştir. İki türbinin gerçek üretim değerleri ile WAsP programı yardımıyla bulunan yıllık elektrik enerjisi üretim değerleri karşılaştırılmıştır. Bu iki rüzgar türbini teorik çalışmaya noktasal olarak hata analizi yapılmasına olanak sağlamıştır. Çalışmanın ikinci kısmında ise çalışmanın ilk kısmında hazırlanan rüzgar enerji potansiyeli atlası üzerinde rüzgar açısından verimli olduğu tespit edilen, Güzelyayla yerleşimine 30 MW'lık rüzgar enerji santrali kurulacağı varsayılmıştır. Yapılan teknik analiz sonucu enerji santralinin yıllık üretim miktarı ve kapasite faktörü bulunmuştur. Bu veriler ışığında RETScreen programı yardımı ile santralin ön fizibilite çalışması yapılmıştır. Kurulacak enerji santralinin basit geri ödeme süresi, öz sermaye geri ödeme süresi, karlılık, nakit akışı ve eşdeğer CO2 emisyon azaltılması gibi birçok sonuca ulaşılmıştır. Sonuç olarak Belen bölgesinde rüzgar enerji potansiyelinin yüksek ve çok yüksek olarak sınıflandırılan alanlara sahip olduğu ve hali hazırda kurulu santrallerin bulunduğu bölgeler dışında, rüzgar potansiyeli yüksek alanlar olduğu tespit edilmiştir. Bu alanlara rüzgar enerjisi santrali kurulabileceği ve olumlu sonuçlar alınabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey's energy policies in recent years has focused on renewable energy resources according to the Country's high energy needs and working to ensure that its energy needs from domestic sources. Turkey is a country with the highest wind energy potential. However, in terms of wind, many fertile regions have still not been brought into economy. In this study, a region with high wind potential was analyzed and pre-feasibility studies of a wind power plant, which is supposed to be installed in the region, were conducted. The study was carried out in two stages. In the first part of the study conducted in Belen district of Hatay province, the wind energy potential for each year was examined with the help of WAsP program by using the data of Belen meteorological station between 2013-2016. There is also a wind power plant in the same region that has been operating since 2012 and has a real energy production value. Two wind turbines were selected as reference in the wind power plant region. The actual production values of the two turbines and the annual electric energy production values were compared by WAsP program. These two wind turbines allowed to do error analysis in theoretical studies. In the second part of the study, it is assumed that 30 MW wind power plant will be installed in Guzelyayla region which is found to be efficient in terms of wind on the wind energy potential atlas prepared in the first part of the study. As a result of the technical analysis, the annual production amount and capacity factor of the power plant were found. In the light of these data, pre-feasibility study of the plant was carried out with the help of Retscreen program. With this study, many results have been obtained such as simple payback period, equity repayment period, profitability, cash flow and equivalent CO2 emission reduction of the power plant to be installed. As a result, it is determined that Belen region have high and very high wind energy potential areas and there are areas with high wind energy potentials have been identified, except in the regions where already plants are installed. It is concluded that wind power plant can be established and positive results can be obtained in these areas.